INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Ironii între jucătorii lui Tottenham și Arsenal după derby: „Încă îmi copia celebrarea când am trecut de el”

Articol de GSP - Publicat luni, 25 septembrie 2023 12:24 / Actualizat luni, 25 septembrie 2023 14:13

Tottenham și Arsenal au remizat, scor 2-2, în derby-ul etapei cu numărul 6 din Premier League. Cele două rivale londoneze se află pe locul 4, respectiv 5, având același număr de puncte, 14.

Bukayo Saka (22 de ani) a șutat spre poarta lui Tottenham în minutul 26, iar mingea a ajuns în plasă datorită devierii decisive a lui Cristian Romero (25 de ani). Saka și-a ironizat rivalul James Maddison (26 de ani) și a celebrat golul în același mod în care o face Maddison de obicei, imitând o aruncare la darts.

Conflict între Victor Osimhen și Rudi Garcia » Fanii lui Napoli cer demiterea antrenorului
NAPOLI

Saka a mai marcat o dată, din penalty, în minutul 54, dar James Maddison i-a pasat decisiv lui Heung-Min Son (31 de ani) la ambele goluri reușite, în minutele 42 și 55.

James Maddison: „Cred că încă îmi copia celebrarea când am trecut de el”

James Maddison l-a driblat pe Bukayo Saka în faza premergătoare golului de 1-1 și a creat golul doi al lui Tottenham la mai puțin de un minut de la golul marcat de Saka din penalty, obținând un punct important pentru echipa sa, în deplasarea cu marea rivală.

Întrebat despre gestul lui Saka, Maddison a declarat: „Eu și Bukayo am tot glumit la ultima acțiune a naționalei, ne-am ironizat echipele. Am văzut că mi-a copiat celebrarea, cred că încă celebra și-n momentul în care am trecut de el la primul gol.”

James Maddison a fost transferat în această vară de la Leicester pentru suma de 46 de milioane de euro. Englezul a fost desemnat jucătorul lunii august în Premier League și a reușit până acum două goluri și patru pase decisive în șase meciuri jucate.