INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Renunță la milioanele arabilor pentru a juca la Campionatul Mondial » Decizia starului englez

Ivan Toney la Brentford / Imago Images
Ivan Toney la Brentford / Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 31 octombrie 2025 15:37 / Actualizat vineri, 31 octombrie 2025 15:37

Ivan Toney (29 de ani), jucătorul lui Al Ahli, pare să fie decis să plece din campionatul Arabiei Saudite, căutând următoarea destinație a carierei sale în Anglia.

Atacantul pare hotărât să revină pe terenurile din Premier League, cu scopul de a-și asigura un loc în lotul naționalei Angliei pentru Cupa Mondială din 2026.

Ivan Toney speră la revenirea în Premier League

Potrivit unei publicației The Sun, atacantul englez urmărește revenirea în Premier League cu scopul final de a-și asigura un loc în echipa națională a Angliei pentru Cupa Mondială din 2026. Acesta este conștient că evoluțiile sale în campionatul din Arabia Saudită nu îi vor garanta prezența la turneul de vara viitoare.

În ciuda faptului că îi expiră contractul cu Al Ahli în iunie 2028, atacantul de 29 de ani a atras deja interesul cluburilor europene. Cu toate acestea, salariul său anual ridicat, care se apropie de 20 de milioane de euro în Arabia Saudită, reprezintă un obstacol semnificativ în negocieri.

Everton este interesată de serviciile jucătorului, fapt confirmat și de antrenorul echipei, David Moyes.

„Cu siguranță Ivan va avea multe oferte, deoarece este un atacant excelent. Suntem interesați, dar cazul său este dificil. În plus, e un jucător de genul lui Everton, dacă are sens. S-ar integra foarte bine”, a declarat David Moyes, antrenorul lui Everton.

Moyes l-a lăudat anterior pe Toney, pe care l-a numit „foarte inteligent” și a insistat că are „o grămadă de lucruri bune ca fotbalist”.

Pe lângă Everton, West Ham și Tottenham se luptă pentru Toney, iar sursa citată anterior indică faptul că Thomas Frank, antrenorul lui Spurs, ar fi interesată de el.

Perioada de la Brentford, cea mai bună din Anglia

Atacantul a traversat la Brentford cea mai bună perioadă din cariera sa. Toney a marcat 72 de goluri în cele 141 de partide jucate pentru această echipă.

În Anglia a mai evoluat la Peterborough United, Northampton Town, Scunthorpe United, Wigan Athletic, Shrewsbury Town, Barnsley și Newcastle.

Citește și:
Presa din Italia a reacționat după o nouă victorie a lui Chivu în Serie A: „Poate asta a lipsit sezonul trecut” + Nota primită
Campionate
Presa din Italia a reacționat după o nouă victorie a lui Chivu în Serie A: „Poate asta a lipsit sezonul trecut” + Nota primită
Daniel Pancu, MONOLOG de cinci minute despre situația lui Ciprian Deac » Discurs fără menajamente: „De atunci mi-am jurat”
Superliga
Daniel Pancu, MONOLOG de cinci minute despre situația lui Ciprian Deac » Discurs fără menajamente: „De atunci mi-am jurat”
A intervenit și a deturnat negocierile pentru aducerea lui Moruțan! Gigi Becali: „Vă spun cum s-a întâmplat, adevărul”
Superliga
A intervenit și a deturnat negocierile pentru aducerea lui Moruțan! Gigi Becali: „Vă spun cum s-a întâmplat, adevărul”
Nu pierd timpul! Fiica lui Bodescu de la FRF i-a spus „DA” fostului atacant din Superliga
Stiri extrasport
Nu pierd timpul! Fiica lui Bodescu de la FRF i-a spus „DA” fostului atacant din Superliga
EXCLUSIV Investiție de amploare lansată de Dumitru Dragomir
Profit.ro
EXCLUSIV Investiție de amploare lansată de Dumitru Dragomir
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ce face Bianca Andreescu, în timp ce jucătoarele de top se pregătesc pentru debutul la Australian Open

Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează