INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

„Înțepat” de Jose Mourinho, Alvaro Arbeloa a răspuns

Alvaro Arbeloa și Jose Mourinho // foto: Imago Images
Alvaro Arbeloa și Jose Mourinho // foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 23 ianuarie 2026 17:24 / Actualizat vineri, 23 ianuarie 2026 17:46

Alvaro Arbeloa, antrenorul lui Real Madrid, i-a răspuns lui Jose Mourinho, după ce lusitanul a făcut declarații în legătură cu tehnicienii fără mare experiență care ajung la cluburile de top.

Mourinho a fost întrebat dacă a fost surprins de numirea lui Luciano Spalletti ca antrenor la Juve și a răspuns: „Singura surpriză pentru mine este când un antrenor fără istorie, fără muncă depusă, are posibilitatea de a antrena cele mai mari cluburi din lume.

Când Milan îl angajează pe Allegri, când Juve îl angajează pe Luciano, când Roma îl angajează pe Gasperini, nu este o surpriză, pentru că vorbim despre antrenori cu experiență. Când se întâmplă contrariul, este într-adevăr o surpriză”.

Alvaro Arbeloa, replică pentru Jose Mourinho: „Toți știu ce reprezintă el pentru mine”

Portughezul nu a menționat nume, dar aluzia li se potrivește multor antrenori, iar Arbeloa a fost direct când a fost întrebat despre asta:

„Toți știu ce reprezintă Jose Mourinho pentru mine. Dacă un antrenor cu experiența lui vorbește, și mai ales el, eu ascult și analizez”, a spus Jose Mourinho, conform abola.pt.

Piața transferurilor și viitorul lui Vinícius

Antrenorul lui Real Madrid s-a aliniat cu conducerea clubului și a spus că este exclus ca madrilenii să facă transferuri în această perioadă de mercato.

A subliniat că are încredere în lot: „Am un lot cu care sunt foarte mulțumit. Iar dacă vom avea vreodată nevoie de ceva, avem o academie excelentă”.

În privința reînnoirii contractului lui Vinicius Junior, antrenorul a răspuns: «Asta nu mă privește pe mine, este o chestiune între club și jucător. Treaba mea este să scot ce e mai bun din jucători. Dorința mea este ca Vinícius să continue să facă istorie la Real Madrid, desigur”.

Antrenorul nu a ezitat să-l laude pe Jude Bellingham: „În meciurile pe care le-a jucat cu mine, și-a demonstrat abilitățile de fotbalist, leadership-ul și personalitatea. Efortul pe care l-a depus zilele trecute a fost minunat. El întrunește tot ce are nevoie un jucător de la Real Madrid. Sunt încântat de el, de mentalitatea și efortul său”.

Mourinho l-a antrenat pe Arbeloa între 2010 și 2013, în perioada în care portughezul a stat pe banca Realului.

Citește și:
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Campionate
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
Superliga
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Tenis
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Superliga
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Castelul Bran, dat americanilor. Plan dezvăluit acum în premieră
Profit.ro
Castelul Bran, dat americanilor. Plan dezvăluit acum în premieră
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează