INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - LIVERPOOL 3-1

Klopp acuză, după derby-ul cu Arsenal: „Incredibil!” » Arteta, entuziasmat: „Am fost nemiloși”

Jurgen Klopp/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 04 februarie 2024 22:47 / Actualizat duminica, 04 februarie 2024 23:48

Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool, a fost nervos pe deciziile arbitrului Anthony Taylor din derby-ul cu Arsenal, pierdut de „cormorani” cu 1-3.

Klopp a declarat că arbitrul nu a arbitrat cu aceeași măsură. I-a dat al doilea galben lui Konate pentru un fault la Havertz, însă nu i-a dat galben lui Gabriel Magalhaes pentru un fault asemănător la Nunez. Stoperul lui Liverpool a fost eliminat în minutul 88, când Arsenal conducea cu 2-1.

Gafe de cascadorii râsului în Arsenal - Liverpool » Ce a putut să facă Alisson
Arsenal - Liverpool

Jurgen Klopp, deranjat de arbitraj la Arsenal - Liverpool: „Incredibil!”

„Multe lucruri au fost împotriva noastră în acest meci. E incredibil, i-a dat galben lui Konate pentru un fault la Havertz, dar Havertz l-a ținut pe el! Apoi, la o fază asemănătoare, Gabriel nu i-a cartonaș la duelul cu Nunez. În general, pot admite că Arsenal merita 3 puncte, noi am avut posesie, dar nu am marcat.

Circumstanțele au fost ciudate. Am marcat înainte de pauză fără să tragem pe poartă în prima repriză (n.r. - Gabriel și-a dat autogol). Ne-am revenit în repriza a doua, am avut multe centrări periculoase în careul lor. Iar cartonașul roșu nu ne-au ajutat deloc”, a declarat Jurgen Klopp, potrivit Sky Sports.

Mikel Arteta: „Am revenit în cursa pentru titlu”

De partea cealaltă, Mikel Arteta, antrenorul lui Arsenal, a fost extrem de încântat de dominarea echipei lui.

„După cum am jucat în prima repriză, modul în care am primit gol e dureros (n.r. - autogol al lui Gabriel cu mâna). Dar nu trebuia să ne plângem de milă, trebuia să reacționăm. Era clar că vom suferi în anumite momente, dar trebuia să trecem de ele. Am fost nemiloși când am avut ocazii și simțim că am obținut o mare victorie.

În acest moment, Liverpool e, probabil, cea mai bună echipă din Europa. Am progresat mult în ultimul timp, acum trebuie să fim constanți. Liverpool e sus de 6-7 ani. La modul în care am jucat, putem spune că am revenit în lupta la titlu”, a declarat Arteta, potrivit surei menționate.