INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

FOTO Inter a cucerit a 8-a Cupă a Italiei din istorie, după o finală încântătoare cu Juventus

Juventus Torino și Inter Milano se întâlnesc astăzi, de la ora 22:00, în finala Cupei Italiei. Meciul poate fi urmărit liveTEXT pe GSP.ro și este televizat pe Prima Sport. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 12 mai 2022 00:35 / Actualizat joi, 12 mai 2022 00:37

Inter Milano a învins-o pe Juventus Torino în finala Cupei Italiei, scor 4-2, la finalul celor două reprize de prelungire, și a cucerit al 8-lea trofeu din istorie în această competiție.

Inter a început ideal finala de pe „Olimpico”. În minutul 7, Nicolo Barella a șutat senzațional de la 18 metri, direct în vinclu. Meciul a avut un ritm încântător și mai departe, dar tabela a rămas neschimbată până la pauză, în special datorită intervențiilor lui Handanovic.

Lovitură teribilă pentru Farul Constanța! Nu a primit licența pentru cupele europene. Gică Popescu: „Mergem la TAS!”
FARUL

Inter a cucerit Cupa Italiei

În partea secundă, Juventus a avut trei minute magice. Morata a deviat un șut expediat de Alex Sandro, în minutul 50, iar Vlahovic a fructificat un contraatac perfect, la următoarea acțiune ofensivă.

Inter a revenit la conducerea ostilităților și a egalat printr-un penalty transformat impecabil de Calhanoglu. Tot dintr-o lovitură de pedeapsă au trecut nerazzurri în avantaj, în al 8-lea minut al primei reprize de prelungire. De data asta, executant a fost Perisic. Croatul a liniștit finalul cu un șut puternic, în minutul 102.  A preluat cu dreptul și a trimis cu stângul, imparabil.

Inter ajunge la 8 trofee în Cupa Italiei, precedentul ridicat fiind în anul 2011. Juventus, câștigătoarea din sezonul trecut trecut, rămâne cea mai titrată formație din competiție, cu 14 triumfuri. Pentru elevii lui Simone Inzaghi mai urmează două bătălii în finalul sezonului, în deplasare cu Cagliari și acasă cu Sampdoria, în Serie A. Inter are 78 de puncte, două sub liderul AC Milan.