INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

FOTO Noroc incredibil! Napoli clachează și o trimite pe Juventus în Champions League » Clasamentul final din Serie A

Juventus și Ronaldo au avut noroc și s-au calificat în grupele Ligii Campionilor. Foto: Imago +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 mai 2021 23:46 / Actualizat luni, 24 mai 2021 11:15

Juventus Torino a prins in-extremis un bilet spre grupele următoarei ediții din Liga Campionilor. Napoli este marea pierzătoare a ultimei runde din Serie A, după remiza cu Verona, scor 1-1.

Rezultatele meciurilor de astăzi din Serie A:

• Inter - Udinese 5-1 (A. Young, Eriksen, Martinez, Perisic, Lukaku / Pereyra)
  • Atalanta - AC Milan 0-1 (Kessie 43)
  • Bologna - Juventus 1-4 (Orsolini 86 / Chiesa 6, Morata 29 47, Rabiot 45)
  • Napoli - Verona 1-1 (Rrahmani 60 / Faraoni 69)
  • Sassuolo - Lazio 2-0 (Kyriakopoulos 10, Berardi 78 (pen.)
  • Spezia - AS Roma 2-2 (Verde 6, Pobega / El Shaarawy 52, Mkhitaryan 85)
  • Torino - Benevento 1-1 (Bremer / Tello 72)

• Inter, AC Milan, Atalanta și Juventus merg în grupele Ligii Campionilor;
  • Napoli și Lazio vor juca în grupele Europa League;
  • AS Roma va participa în noua competiție, UEFA Conference League;
  • Benevento, Crotone și Parma au retrogradat.

Napoli, marea pierzătoare a ultimei etape

Napoli a avut un sezon impresionat. Este formația care și-a creat cele mai multe ocazii de gol, a înscris de 86 de ori, a 3-a ofensivă din campionat. A clacat însă în momentul decisiv, pe teren propriu, împotriva celor de la Verona, echipă fără obiectiv, scor 1-1.

Formația lui Gattuso a deschis scorul după fix o oră de joc, la primul șut cadrat, prin kosovarul Amir Rrahmani. Avantajul a durat doar 9 minute, până la reușita lui Davide Faraoni. Prelungirile disputei au adus două șanse imense, dar norocul a fost de partea lui Juventus și al lui Cristiano Ronaldo.

Ronado nu ratează Liga Campionilor

Cu Ronaldo pe bancă, rezervă neutilizată, Juventus și-a făcut treaba. A pornit ca din tun pe Stadio Renato Dall'Ara, iar Chiesa a deschis scorul după doar 6 minute. Alvaro Morata a dublat diferența în minutul 29, iar Rabiot a tranșat disputa încă din prima repriză, cu una dintre cele mai ușoare reușite din carieră, pe contraatac. Morata a izbutit dubla imediat după pauză, dintr-o pasă venită de la portarul Szczesny.

Atalanta - Milan, ultimul meci cu implicații în lupta pentru Champions League, a fost cel mai liniștit. Golul marcat de Kessie, din penalty, a fost suficient pentru a-l vedea pe Ibrahimovic în ediția următoare a Ligii Campionilor.

FINAL » Atalanta - AC Milan 0-2

• A marcat: Kessie 43, 90+3 (ambele din penalty)

FINAL » Bologna - Juventus 1-4

• Au marcat: Orsolini 86 / F. Chiesa '6, Morata '30 '47, Rabiot '45

FINAL » Napoli - Verona 1-1

• Au marcat: Rrahmani 61 / Faraoni 69