INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Juventus, prima victorie în Serie A de la plecarea lui Ronaldo! Cum arată clasamentul

Spezia - Juventus, 2-3
Spezia - Juventus, 2-3 Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 septembrie 2021 22:53 / Actualizat miercuri, 22 septembrie 2021 23:13

Juventus s-a impus în deplasare împotriva lui Spezia, scor 3-2, și a urcat pe locul 12 în Seria A.

Echipa antrenată de Max Allegri a început ideal partida de la Spezia, de pe arena „Stadio Alberto Picco”.

Fostul jucător al lui PSG, Moise Kean, a profitat de o pasă bună a lui Adrien Rabiot și a marcat în minutul 28. Spezia a egalat în minutul 33, printr-o execuție de excepție a ghanezului Emmanuel Gyasi, stabilind totodată scorul primei reprize.

Spezi a reușit să întoarcă scorul la zece minute după reluarea reprizei secunde, când tânărul Janis Antiste a reușit să o aducă în avantaj pe formația lui Thiago Motta.

Juventus a avut puterea să revină în meci prin golul lui Federico Chiesa din minutul 66, iar Matthjis de Ligt este cel a reușit să aducă prima victorie pentru „Bătrâna Doamnă” cu golul din minutul 72.

Cu acest succes, Juventus ajunge la 5 puncte în primele 5 etape și ocupă momentan locul 12.

Matthijs de Ligt: „Când ai doar 2 puncte după patru jocuri, nu ești Juventus”

Fundașul lui Juventus, Matthjis de Ligt, a recunoscut la finalul partidei că obiectivul a fost victoria, după ce torinezii nu bifaseră niciun succes în acest debut de sezon din Seria A.

„A fost un joc dur, prima repriză am jucat bine, dar au marcat și ne-au egalat. În a doua repriză am început prost, însă cele 3 puncte este singurul lucru care contează.

Când ești Juvetus, trebuie să câștigi fiecare joc, când ai doar 2 puncte după patru jocuri, nu ești Juventus”, a spus Matthjis de Ligt la finalul partidei.

Poartă deschisă la Juventus

Juventus deține un record negativ incredibil. Primește gol de 19 etape la rând în Serie A, nicio altă formație din Top 5 campionate ale Europei n-a încasat-o așa! Iar campionatele se câștigă având cea mai bună defensivă, cum a susținut și în primul său mandat.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Premier League a stabilit o pauză de șapte săptămâni la mijlocul sezonului în 2022-23 » Care este motivul deciziei