INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

JUVENTUS - TORINO 4-1 // Gigi Buffon, recordman absolut în Serie A! Încă un pas spre titlu: gol Ronaldo din lovitură liberă

Recordman absolut » Gigi Buffon, rege în Serie A!

Articol de - Publicat sambata, 04 iulie 2020 19:06 / Actualizat sambata, 04 iulie 2020 23:19

Portarul bianconero Gianluigi Buffon a fost titular la Juventus în derby-ul cu Torino, câștigat cu 4-1, și a jucat meciul 648 în Serie A, depășind performanța lui Paolo Maldini (647)

La 42 de ani, Gigi Buffon și-a prelungit contractul cu Juventus pentru încă un sezon și, chiar dacă nu mai joacă meci de meci, e mereu gata să-și ajute echipa.

Astăzi, după 12 etape la rând în care și-a privit colegii de pe bancă, veteranul a revenit în iarbă la bianconeri. Chiar la derbyul cu Torino. Și ce partidă pentru uriașul portar italian. Cu numărul 648 în Serie A, record all-time în campionatul peninsular. Performanța lui Paolo Maldini (648) a fost depășită după 11 ani.

Buffon a încasat un singur gol, dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Belotti în prelungirile primei reprize. Golurile au fost marcate de Dybala 3, Cuadrado 29, Ronaldo 61, din lovitură liberă, Djidji 76, autogol, respectiv Belotti 45+6, din penalty.

Vezi AICI VIDEO de la meci!

Datorită acestei victorii, Juventus se distanțează la șapte puncte de Lazio, care joacă diseară cu Milan acasă. Se apropie de al 9-lea titlu consecutiv. Ar fi al 10-lea titlu al lui Buffon cu formația piemonteză, într-o carieră de 25 de ani!

Clasament Serie A:

OFICIAL Transfer de ultimă oră la Real Madrid: „O bijuterie și unul dintre cei mai talentați atacanți!”