INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL ITTIHAD

VIDEO Faza serii: autogolul lui Benzema! Execuția prin care și-a lăsat „mască” portarul

Articol de - Publicat joi, 22 februarie 2024 20:44 / Actualizat joi, 22 februarie 2024 21:53

Atacantul Karim Benzema (36 de ani) a fost autorul unui autogol spectaculos în partida Al-Ittihad - Navbahor Namangan, scor 2-1, din „optimile” Ligii Campionilor Asiei.

Karim Benzema a marcat primul gol al meciului cu o execuție care nu i-a dat șanse propriului portar.

Detaliul care i-a „blocat” pe toți: de ce își face Ronaldo unghiile cu ojă
APARIȚIE

În minutul 25, Iskanderov a bătut o lovitură liberă din partea dreaptă. Mingea a ajuns la Benzema, care stătea la colțul scurt, iar atacantul francez a încercat să respingă balonul, doar că acesta și-a arătat și de această dată simțul de atacant pursânge și a trimis o lovitură puternică de cap, care nu i-a dat vreo șansă propriului portar.

VIDEO. Autogol de atacant reușit de Karim Benzema

Benzema s-a revanșat chiar înaintea pauzei, când a pasat decisiv la golul marcat de Hamdallah. Al Ittihad avea să profite și ea de o execuție nefericită a adversarilor. Tabatadze a marcat în minutul 87 în propria poartă, iar saudiții merg în „sferturile” Cupei Campionilor Asiei, după 0-0 în meciul tur.

Karim Benzema a revenit la sentimente mai bune după ce nu se prezentase la reunirea lui Al-Ittihad

Benzema începuse un conflict cu conducătorii clubului saudit. Acesta nu se prezentase la reunirea lotului din data de 12 ianuarie, după ce susținuse că nu se poate adapta în Arabia Saudită. Francezul spunea că este blocat în Mauritius, din cauza unui ciclon, iar antrenorul Marcelo Gallardo a decis să îl excludă din lot.

Ulterior, a fost reprimit în lot și s-a declarat încântat de faptul că joacă în Arabia Saudită.

„Este un loc formidabil, sunt foarte liniștit aici. Pentru unii oameni, faptul că port tricoul cu numărul nouă înseamnă că trebuie să marchez 50 de goluri pe sezon, dar pentru mine înseamnă că sunt unul dintre cei 11 jucători și trebuie să fac tot ce pot să îmi ajut echipa să câștige.

Sunt fericit în Arabia Saudită. Nu sunt doar fotbalist, sunt și ambasador. Sunt aici să aduc jucători importanți din Europa”, a precizat Benzema, conform koorabreak.com.

Match Quiz CFR Cluj - Dinamo

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Dinamo și câștigă premiile puse în joc!

Pep Guardiola și-a dezvăluit următorul pas al carierei: „Acolo mi-ar plăcea să antrenez, dar nu știu cine m-ar vrea”