Articol de GSP - Publicat marti, 19 august 2008 00:00
Internaţionalul sârb Mateja Kezman, care în ultima săptămână a fost curtat de formaţia franceză PSG, a returnat o parte din prima de instalare pe care a primit-o când s-a transferat la Fenerbahce, şi va semnat cu gruparea pariziană, unde a fost împrumutat un an, informează L'Eqipe.
Publicaţiile din Hexagon scriu că fostul jucător al lui Chelsea va efectua marţi vizita medicală, după care va parafa înţelegerea cu PSG.
În urma acestei tranzacţii, Fenerbahce va încasa 3,5 milioane de euro, iar formaţia franceză va avea anul viitor, atunci când expiră împrumutul atacantului, prima opţiune în cazul unui transfer definitiv.
Mateja Kezman, care îl va avea concurent pe postul său pe Guillaume Hoarau, marcatorul golului prin care parizienii au învins duminică în campionat pe Bordeaux, a mai evoluat în cariera sa la Partizan Belgrad, PSV Eindhoven, Chelsea şi Atletico Madrid.
PSG va evolua în viitoarea ediţie a Cupei UEFA şi i-a mai transferat în această vară pe Claude Makelele, de la Chelsea, şi pe Ludovic Giuly, de la AS Roma.
Sursa: NewsIn