INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA » ARSENAL - CHELSEA 0-3

Killer Chelsea

Articol de - Publicat luni, 30 noiembrie 2009 00:00

Arsenal a rămas cu dominarea şi cu ratările, liderul s-a ales cu golurile şi cu punctele puse în joc


Chelsea nu are doar jucători unul şi unul, ci şi acele calităţi care departajează echipele mari de cele mărunte: disciplină tactică, sînge rece, eficacitate. Aseară, în derby-ul cu Arsenal (3-0), a făcut o adevărată demonstraţie de cum poţi să-ţi supui adversarul lăsîndu-i impresia că are jocul în mînă pentru a-l lovi decisiv.

"Tunarii" au plecat în meci parcă împinşi de un arc şi vreme de un sfert de oră au fost la cîrmă. Dar asaltul asupra jumătăţii adverse nu le-a adus nimic pe tabelă. În schimb, Chelsea putea marca încă de la prima ocazie, numai că arbitrul Andre Marriner i-a refuzat lui Anelka un penalty clar (19).

Golurile au venit abia pe finalul primei reprize. Drogba, în vinclu, din centrea lui Ashley Cole, şi Vermaelen, autogol, "servit" de acelaşi Cole: 0-2. Meciul era deja jucat, dar demonstraţia lui Chelsea a continuat şi în repriza secundă. Iar golul a picat din nou la final: Drogba, cine altul?, din lovitură liberă. 


FLASH

EVERTON - LIVERPOOL     0-2

Îşi revin "cormoranii"

Liverpool dă semne că-şi revine: 2-0 în derby-ul cu Everton. Sau altfel spus, a doua victorie în ultimele şapte etape de campionat. Chiar dacă trupa lui Rafa Benitez a avut şi destulă şansă, primul gol fiind de fapt un autogol al lui Yobo, pînă la urmă contează rezultatul. Succesul vine numai bine pentru a mai stinge din amarul părăsirii Ligii încă din faza grupelor.

Arsenal a rămas cu dominarea şi cu ratările, liderul s-a ales cu golurile şi cu punctele puse în joc

Chelsea nu are doar jucători unul şi unul, ci şi acele calităţi care departajează echipele mari de cele mărunte: disciplină tactică, sînge rece, eficacitate. Aseară, în derby-ul cu Arsenal (3-0), a făcut o adevărată demonstraţie de cum poţi să-ţi supui adversarul lăsîndu-i impresia că are jocul în mînă pentru a-l lovi decisiv.

"Tunarii" au plecat în meci parcă împinşi de un arc şi vreme de un sfert de oră au fost la cîrmă. Dar asaltul asupra jumătăţii adverse nu le-a adus nimic pe tabelă. În schimb, Chelsea putea marca încă de la prima ocazie, numai că arbitrul Andre Marriner i-a refuzat lui Anelka un penalty clar (19).

Golurile au venit abia pe finalul primei reprize. Drogba, în vinclu, din centrea lui Ashley Cole, şi Vermaelen, autogol, "servit" de acelaşi Cole: 0-2. Meciul era deja jucat, dar demonstraţia lui Chelsea a continuat şi în repriza secundă. Iar golul a picat din nou la final: Drogba, cine altul?, din lovitură liberă. 

FLASH

EVERTON - LIVERPOOL     0-2

Îşi revin "cormoranii"
Liverpool dă semne că-şi revine: 2-0 în derby-ul cu Everton. Sau altfel spus, a doua victorie în ultimele şapte etape de campionat. Chiar dacă trupa lui Rafa Benitez a avut şi destulă şansă, primul gol fiind de fapt un autogol al lui Yobo, pînă la urmă contează rezultatul. Succesul vine numai bine pentru a mai stinge din amarul părăsirii Ligii încă din faza grupelor.

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (2)
 •  30 Noiembrie 2009, 08:09

Ala a fost penalty toata ziua! Comentatorii Eurosport2 nici nu stiau pe ce lume traiesc. Cand Arshavin (nu sunt sigur ca Arshavin) l-a lovit in mana cu piciorul pe Cech, in zona de protectie, din nou, pentru comentatorii Eurosport2 nu a fost nimic; ei vroiau ca jocul sa continue, pentru ca golul dat sa fie validat. Inca o data: faza in care Anelka e impiedicat de fundas, e penalty clar, indiferent de ceea ce zic comentatorii lui peste. De fapt, totul e gargara: Arsenal - Chelsea 0 -

 •  30 Noiembrie 2009, 01:57

Poate imi explica si mie cineva despre ce penalty vorbiti refuzat de arbitru lui anelka? Eu am vazut meciul dar nu am vazut nici un penalty nedat lui anelka. In fact, nici macar anelka nu a cerut vreodata penalty in meciul asta...nici macar comentatorii de pe eurosport 2 nu au vorbit sau nu au vazut vreun penalty la anelka! Asa ca am o singura intrebare pt cei care au facut articolul asta: Sunteti siguri ca ati vazut meciul care trebuie? Poate ati vazut vreun meci mai vechi dintre Chls si Ars.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează
Close