INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Kylian Mbappe a devenit patron » Ce club din Franța a cumpărat

Kylian Mbappe / Foto: Imago
Kylian Mbappe / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 30 iulie 2024 11:02 / Actualizat marti, 30 iulie 2024 11:16

Noul atacant al lui Real Madrid este noul acționar majoritar a lui Stade Malherbe Caen, grupare din liga a doua franceză.

Kylian Mbappe dă încă o lovitură după transferul la Real Madrid. Internaționalul francez în vârstă de 25 de ani tocmai a devenit acționar majoritar la Stade Malherbe Caen, grupare activă în liga a doua.

Kylian Mbappe a plătit 15 milioane de euro pentru 80 la sută din acțiuni

Potrivit cotidianului Le Parisien, afacerea îl costă pe Mbappe 15 milioane de euro și este vorba despre un club la care el a susținut un test în 2013, pe când avea 14 ani, dar n-a reușit să-l treacă.

Tranzacția a fost realizată prin Coalition Capital, un fond de investiții care administrează toate investițiile familiei Mbappé. La doar 25 de ani, atacantul Realului va deveni cel mai tânăr proprietar din istoria fotbalului , succezându-i lui Oaktree, un investitor american, actualul patron.

Următorul obiectiv al familiei Mbappé este promovarea grupării din Normandia în Ligue 1 . Ceea ce presupune noi investiții, în afara celor 15 milioane de euro cu care a achiziționat 80% din capitalul lui Caen.

Kylian Mbappe n-a plecat cu Real Madrid în Statele Unite

Altfel, Kylian nu s-a alăturat încă noilor coechipieri, la Real Madrid, și va rata turneul echipei în Statele Unite. Motivul? Antrenorul Carlo Ancelotti a decis să le acorde zile suplimentare de concediu fotbaliștilor care au ajuns cel puțin până în faza semifinalelor la Campionatul European din Germania și la Copa America.

Ceilalți jucători francezi de la Real Madrid, respectiv Aurelien Tchouameni, Eduardo Camavinga şi Ferland Mendy, sunt în aceeași situație ca Mbappe. La fel, Jude Bellingham, Dani Carvajal şi Federico Valverde.

Real Madrid joacă în SUA cu Milan, Barcelona și Chelsea

Ei sunt aşteptați să înceapă antrenamentele la Madrid pe 6 august, cu scopul de a fi pregătiți pentru meciul din Supercupa Europei, cu Atalanta Bergamo, programat pe 14 august.

În SUA, Real Madrid va disputa trei meciuri amicale contra unor nume grele din fotbalul european, precum AC Milan (1 august), FC Barcelona (4 august) și Chelsea (7 august).

Citește și:
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Nationala
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Superliga
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Superliga
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
Unomfoartesimplu
Unomfoartesimplu  •  30 Iulie 2024, 16:51

LOL! Se razbuna si-l da afara pe cel care l-a refuzat... Misto rau!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează