INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

FOTO Imaginea care spune totul despre viitorul lui Mbappe » Cum a fost surprins la ultimul lui „Clasic”

Kylian Mbappe, „bombardierul” lui PSG, la 2-0 cu Marseille Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 01 aprilie 2024 12:52 / Actualizat luni, 01 aprilie 2024 13:31

Kylian Mbappe, 25 de ani, se desparte de PSG după șapte sezoane, ca jucătorul cel mai prolific din istoria clubului roș-albastru. În toate competițiile. După 2-0 cu Marseille, a postat o fotografie elocventă pe Instagram. A fost ultimul său „Clasic”.

Kylian Mbappe avea 18 ani când a venit la PSG, în vara lui 2017. A rămas șapte sezoane la Paris, tot mai bun de la an la an, intrând în istoria clubului.

Continuă căderea lui Chivu cu Inter » 5 meciuri la rând fără victorie » Învins de golul unui internațional român
ITALIA

Kylian Mbappe, 250 de goluri în toate competițiile. Nimeni ca el la PSG

Cifrele lui sunt fantastice. KM7 e golgheterul all-time al roș-albaștrilor (250 de reușite în 298 de meciuri în toate competițiile, 50 de goluri peste Edinson Cavani) și cel mai prolific jucător în Ligue 1 (172), în cupele naționale (38) și în cupele europene (40).

Numai el, peste tot. La numai 25 de ani, i-a depășit pe toți marii atacanți ai parizienilor.

Kylian Mbappe, privit din spate, cu banderola în mână. Semnul despărțirii de PSG

După șapte ani, Kylian va pleca de lângă Eiffel în vară, la finalul contractului. A anunțat clubul, le-a spus colegilor și antrenorilor. De la începutul stagiunii viitoare, va fi jucătorul lui Real Madrid, mutare ce va fi oficializată după ce PSG sau Real va fi eliminată din Champions League.

Duminică seară, Mbappe a postat o fotografie elocventă, în timp ce părăsea terenul după ce fusese înlocuit de Luis Enrique în minutul 65 la Clasicul de la Marseille, 2-0 cu OM. Era pozat din spate, ținând în mâna dreaptă banderola de căpitan.

Pentru RMC Sport, era limpede, încă un semn că se desparte de PSG. A fost ultimul său „Clasic". Nu va fi golgheter și în „turnirurile" cu Marseille.

9goluri a marcat Kylian Mbappe la PSG împotriva lui Marseille, depășit doar de Zlatan Ibrahimovic (11)

Luis Enrique, obosit de eterna întrebare de ce l-a schimbat pe Kylian Mbappe: „Aceeași muzică"

Legat de modul cum a reacționat la schimbarea sa, unii afirmând pe social media că Mbappe l-ar fi insultat pe antrenor (fapt neconfirmat), Luis Enrique a comentat laconic: „Eu n-am văzut nimic. Absolut nimic".

Reporterii francezi au insistat să afle de ce tehnicianul l-a trecut pe bancă pe Kylian după o oră. „E mereu aceeași muzică, în fiecare săptămână. E obositor. Sunt antrenor, iau decizii în fiecare zi, ceea ce voi face până în ultima zi la PSG. Caut întotdeauna cea mai bună soluție pentru Paris. Uneori, pot să mă înșel, dar sunt alegerile mele".

38de goluri a înscris Kylian Mbappe în 38 de meciuri jucate în toate competițiile în acest sezon la Paris Saint-Germain

Leverkusen și-a exasperat rivalii » 22 de goluri după minutul 80, cinci în prelungiri! + Noul proverb în Germania: „Meciul se termină când Bayer...”
GERMANIA
N-au avut milă de Haaland: „Nivel de liga a treia! Și nu doar astăzi”
Manchester City - Arsenal 0-0

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”