INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Umilită de Lazio, AC Milan a căzut pe locul 5 în Serie A

Joaquin Correa (dreapta) a marcat de două ori cu AC Milan // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 27 aprilie 2021 07:40 / Actualizat marti, 27 aprilie 2021 11:11

AC Milan a pierdut fără drept de apel pe „Olimpico” din Roma, 0-3 cu Lazio, în etapa 33 din Serie A.

AC Milan, „campioana de iarnă” din Serie A și lider până în februarie, continuă să aibă un retur de coșmar. „Diavolii” au ajuns la a doua înfrângere consecutivă, după 1-2 „acasă” cu Sassuolo, și au căzut pe locul 5, deși au început etapa pe a doua poziție!

Lazio, spectacol cu AC Milan

Cu Ștefan Radu integralist, Lazio a făcut instrucție cu AC Milan. Joaquin Correa a deschis scorul încă din minutul 2, după ce o combinație rapidă cu Immobile l-a lăsat singur cu Donnarumma, pe care l-a evitat elegant înainte de a trimite mingea în plasă.

Lazio a mai înscris o dată, în minutul 43, dar golul lui Lazzari a fost anulat pe motiv de ofsaid. Gazdele au început bine și a doua repriză, iar Correa a reușit „dubla” în minutul 51, după ce l-a driblat pe Tomori și a șutat în forță pe lângă brațele lui Donnarumma.

Scorul final, 3-0, a fost stabilit în minutul 87, de Ciro Immobile, care a șutat la colțul lung, pe jos, de la 15 metri de poartă. Kessie a avut șansa de a reduce din handicap, dar a lovit transversala în minutele de prelungire cu o lovitură de cap.

VIDEO. Rezumatul meciului Lazio - AC Milan 3-0

Clasament Serie A: duel de foc pentru Liga Campionilor

AC Milan a căzut pe locul 5, fiind depășită de Atalanta (68 de puncte), Napoli (66) și Juventus (66). Trupa lui Stefano Pioli are tot 66 de puncte, dar stă mai rău în meciurile directe cu echipele de deasupra ei. Lupta pentru locurile de Liga Campionilor în acest final de sezon se anunță a fi una incendiară. Și Lazio se află aparoape, cu 61 de puncte și un meci în minus față de echipele menționate.