INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

GALERIE FOTO Lazio - AS Roma 1-1 » Claudio Ranieri rămâne neînvins în campionat în 2025

Episodul cu numărul 185 din „Derby della Capitale” s-a terminat la egalitate, 1-1. FOTO: Getty Images
Episodul cu numărul 185 din „Derby della Capitale” s-a terminat la egalitate, 1-1. FOTO: Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 13 aprilie 2025 21:45 / Actualizat duminica, 13 aprilie 2025 23:46

Lazio și AS Roma au încheiat la egalitate pe Olimpico, scor 1-1, în episodul cu numărul 185 din „Derby della Capitale”. Disputa din această seară a făcut parte din cadrul etapei #32 din Serie A.

Programul etapei #32 din Serie A

Prima șansă importantă de gol a partidei a venit în minutul șapte și le-a aparținut lazialilor.

Scene de război pe străzile capitalei, înainte de Lazio - AS Roma
LAZIO - AS ROMA
Scene de război pe străzile capitalei, înainte de Lazio - AS Roma

Lazio a irosit două ocazii mari în prima repriză

În urma unei lovituri libere executate din flancul stâng, Alessio Romagnoli s-a înălțat peste defensiva „giallorossilor” și a reluat cu capul spre poarta lui Svilar, însă portarul trupei lui Claudio Ranieri a intervenit excelent, reușind sa respingă în corner.

După acest eveniment, elevii lui Marco Baroni au continuat să preseze, iar în minutul 21, Gustav Isaksen a ratat o nouă mare ocazie. Fotbalistul danez s-a distrat cu fundașii Romei, după care a trimis un șut violent, dar portarul „giallorossilor” a avut o nouă intervenție de zile mari.

Treptat, „lupii” au reușit să echilibreze jocul, însă nu și-au creat ocazii clare de gol. Astfel, cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0.

+10 FOTO

Romagnoli a deblocat tabela pe Olimpico

Debutul actului secund a venit cu deschiderea scorului. La o fază fixă executată de Luca Pellegrini în minutul 47, Romagnoli a fost din nou scăpat din marcaj de defensiva lui Ranieri, iar de această dată, fundașul lui Lazio nu l-a mai iertat pe Svilar, înscriind cu o lovitură de cap.

Replica „giallorossilor” a venit șapte minute mai târziu, tot în urma unei faze fixe. Lorenzo Pellegrini a executat foarte bine o lovitură de la colțul terenului, iar Gianluca Mancini a reluat cu capul, dar Mandas s-a întins și a parat execuția căpitanului Romei.

Soule a restabilit egalitatea cu o execuție superbă

În minutul 69 însă, elevii lui Claudio Ranieri au egalat scorul pe tabelă. Alexis Saelemaekers i-a așezat balonul lui Matias Soule în zona semicercului careului advers, iar fotbalistul argentinian a trimis un șut violent, care a mușcat din transversală înainte de a intra în poartă.

În finalul de meci s-a jucat pe contre, ambele echipe încercând să înscrie golul decisiv, însă acesta nu a mai venit, iar astfel, Lazio și AS Roma și-au împărțit punctele.

În urma acestui rezultat, laziali au acumulat 55 de puncte și au rămas pe locul 6 în clasament, la 3 lungimi distanță de Juventus, echipa de pe 4. De cealaltă parte, „giallorossi” se află pe poziția a 7-a, cu 54 de puncte.

În etapa viitoare din Serie A, Lazio va juca pe terenul lui Genoa, echipa lui Dan Șucu, în timp ce AS Roma va primi vizita celor de la Verona.

Până atunci însă, pentru trupa lui Marco Baroni urmează duelul de pe Olimpico cu Bodo/Glimt, în manșa retur a sferturilor de finală din Europa League.

În tur, gruparea biancocelestă a pierdut în Norvegia, scor 0-2, și pleacă cu șansa a doua la calificarea în penultimul act al competiției.

Clasament Serie A:

FINAL » Lazio - AS Roma 1-1

  • Au marcat: A. Romagnoli (47') / M. Soule (69')
  • Click AICI pentru statistici

Lazio - AS Roma » Echipele de start:

LAZIO (4-2-3-1): Mandas - Marusic, Romagnoli, Gigot, Lu. Pellegrini - Guendouzi, Rovella - Isaksen, Dele-Bashiru, Zaccagni - Taty Castellanos
Rezerve: Furlanetto, Provedel - Basic, Belahyane, Dia, Gila, Hysaj, Ibrahimovic, Lazzari, Noslin, Pedro, Provstgaard, Tchaouna, Vecino
Antrenor: Marco Baroni

AS Roma (3-5-2): Svilar - Celik, Mancini, Ndicka - Saelemaekers, Kone, Paredes, Angelino - Soule, Lo. Pellegrini - Dovbyk
Rezerve: De Marzi, Gollini - Baldanzi, Cristante, Dybala, El Shaarawy, Gourna-Douath, Hummels, Nelsson, Pisilli, Rensch, Salah-Eddine, Shomurodov
Antrenor: Claudio Ranieri

Stadion: Stadio Olimpico (Roma)
Arbitru: Simone Sozza

Citește și:
Nicolae Stanciu discută azi rezilierea contractului cu Genoa! » Posibila destinație a internaționalului român
Campionate
Nicolae Stanciu discută azi rezilierea contractului cu Genoa! » Posibila destinație a internaționalului român
Dinamo a prezentat al doilea transfer al iernii: „Made in La Masia”
Superliga
Dinamo a prezentat al doilea transfer al iernii: „Made in La Masia”
Veste proastă cu noul transfer la FCSB: forțați să bage jucătorul fără meci de 10 luni
Superliga
Veste proastă cu noul transfer la FCSB: forțați să bage jucătorul fără meci de 10 luni
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
Campionate
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
2026 începe cu un mare faliment
Profit.ro
2026 începe cu un mare faliment
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Surpriză imensă în Top 100 cei mai bine plătiți sportivi din 2025

Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează