INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Ungaria, posibila adversară a României în finala barajului, aproape de o răstunare de scor fantastică în fața Rusiei

Ungaria - Rusia 2-3 // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
Ungaria - Rusia 2-3 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 septembrie 2020 21:49 / Actualizat duminica, 06 septembrie 2020 22:10

Ungaria a pierdut al doilea său meci din grupa 3 a Ligii B din Liga Națiunilor, scor 2-3 cu Rusia. Meciul disputat pe arena „Puskas” din Budapesta a fost cel mai spectaculos al zilei.

Toate meciurile de astăzi din Liga Națiunilor pot fi urmărite aici

• Ungaria este posibila adversară a României în finala barajului de calificare la EURO;
  • În semifinalele barajului, România și Ungaria joacă meciuri în deplasare, cu Islanda și, respectiv, Bulgaria. Dacă vor învinge, își vor disputa participarea la EURO într-un meci în Ungaria.

Ungurii se vor simți nedreptățiți de rezultatul partidei, în care în multe momente au fost mai buni decât adversarii lor. Oaspeții au deschis scorul în minutul 15, prin Miranchuk, care a finalizat cu o atingere fină o pasă bună a lui Kuzyayev. Până la pauză au mai punctat tot rușii, prin Ozdoev, care a plasat mingea cu piciorul stâng la colțul lung.

Ungaria, aproape de o întoarcere de scor fantastică

Ungaria a mai primit o lovitură, imediat după pauză, când Fernandes a dus scorul la 3-0, după o fază în care apărarea gazdă a fost făcută șah-mat. 3 goluri pentru ruși din 3 șuturi pe poartă!

Semnalul revenirii a fost dat în minutul 62, când Sallai a redus din handicap printr-un lob de efect. Doar 8 minute mai târziu, nou-intratul Nikolics a dus scorul la 2-3, iar gazdele sperau la o revenire de senzație!

Nu a fost să fie, în ciuda insistenței Ungariei, care rămâne cu 3 puncte după primele 2 meciuri din grupa sa. Clasamentul grupei poate fi văzut AICI.

8-3a fost raportul șuturilor pe poartă, în favoarea Ungariei