INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA SPANIEI

FOTO Barcelona scapă de rușine, după ce a fost condusă o repriză în Cupa Spaniei de o echipă din Liga 3

Linares, echipă din Liga 3 a Spaniei, a condus-o pe Barcelona 45 de minute în „16”-imile Copei del Rey. Până la urmă, catalanii au rezolvat întâlnirea în repriza secundă și merg în optimile de finală. +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 ianuarie 2022 22:22 / Actualizat miercuri, 05 ianuarie 2022 22:27

Linares, echipă din Liga 3 a Spaniei, a condus-o pe Barcelona 45 de minute în „16”-imile Copei del Rey. Până la urmă, catalanii au rezolvat duelul în repriza secundă și merg în optimile de finală.

Barcelona a început partida cu jucători importanți în primul „11”, ca Mingueza, Araujo, Eric Garcia, Jordi Alba, Dani Alves, Busquets, Nico, obișnuiți și cu meciurile de campionat ale catalanilor.

Coutinho pleacă de la Barcelona: „Semnează săptămâna asta”
BARCELONA

Barcelona s-a chinuit în Cupa Spaniei

Chiar și așa, elevii lui Xavi nu și-au creat ocazii importante în prima repriză, deși au avut posesia. Iar Linares a dat lovitura în minutul 18! Hugo Diaz, „șeptarul” gazdelor, a reluat excelent cu capul o centrare primită de la Carnicer.

Xavi a forțat la pauză, i-a introdus din '46 pe Frenkie de Jong, Pique și Dembele, iar schimbările au dat roade. Francezul aflat pe picior de plecare a egalat cu un trasor de la distanță plasat foarte bine ('63). Apoi, Barcelona a tranșat meciul prin Jutgla, finalizare la colțul lung din interiorul careului ('69).

+2 FOTO

Chiar dacă a obținut în cele din urmă calificarea, deznodământul partidei este îngrijorator pentru Barcelona din mai multe motive. Linares a lovit bara până la final, a avut și un gol anulat pentru un posibil ofsaid la același Diaz, iar Barca l-a pierdut pe De Jong. Introdus la pauză, olandezul s-a accidentat în minutul 74 și nu a mai putut continua meciul.

Dani Alves a revenit la Barcelona

Dani Alves (38 de ani) a revenit oficial la Barcelona în această seară. Jucase ultima dată la Barca pe 22 mai 2016, tot în Copa del Rey, în finala cu Sevilla (2-0). Brazilianul a fost utilizat la mijlocul terenului, inter, nu în flancul drept al defensivei, unde s-a consacrat.