INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL AHLY - INTER MIAMI

GALERIE FOTO Lionel Messi și Luis Suarez au deschis Campionatul Mondial al Cluburilor » Ceremonia a fost impresionantă

Lionel Messi și Luis Suarez // foto: Imago Images +19   FOTO
Lionel Messi și Luis Suarez // foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 15 iunie 2025 07:55 / Actualizat duminica, 15 iunie 2025 10:57

Al Ahli și Inter Miami au terminat la egalitate, scor 0-0, în meciul de deschidere al Campionatului Mondial al Cluburilor.

  • CM al cluburilor 2025 are loc între 13 iunie și 14 iulie.

  • Participă 32 de echipe, repartizate în opt grupe. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în șaisprezecimi.

  • Finala are loc la New York, pe 14 iulie.

Meciul din Grupa A s-a jucat pe stadionul „Hard Rock" din Miami, Florida. Partida a început puțin după ora 3:00 (ora României). Așa cum era de așteptat, ceremonia de dinaintea meciului a fost extrem de fastuoasă, aceasta amânând startul oficial cu aproximativ zece minute.

Mircea Lucescu a fost prezent la Spania U21 - România U21 și a răbufnit la final: „Ne-au furat şi tezaurul, ne fac în toate felurile”
SPANIA U21 - ROMÂNIA U21
Mircea Lucescu a fost prezent la Spania U21 - România U21 și a răbufnit la final: „Ne-au furat şi tezaurul, ne fac în toate felurile”

Javier Mascherano, așa cum era de așteptat, și-a inclus toate starurile în primul unsprezece, singura excepție fiind Jordi Alba, care nici măcar nu a fost în lot din cauza unor probleme medicale, conform sportal.bg.

GALERIE FOTO. Imagini din Inter Miami - Al Ahly, primul meci de la Campionatul Mondial al Cluburilor

+14 FOTO

Pe teren, din primul minut, au fost Lionel Messi (cu banderola de căpitan), Sergio Busquets și Luis Suárez. Adversarii de la Al Ahli nu se pot lăuda cu un lot la fel de sonor, printre titulari fiind în mare parte jucători egipteni.

Singurul nume puțin mai cunoscut publicului larg este cel al lui Trezeguet, în vârstă de 30 de ani, care a jucat la Aston Villa până în 2022.

Cei de la Inter Miami au avut posesia, însă egiptenii au fost cei care și-au creat ocazii de gol. Wesam Abu Ali (31) a trimis mingea în poarta americanilor, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. 12 minute mai târziu, Ustari a parat un penalty executat de Trezeguet.

Echipele nu au pierdut timpul și au intrat în meci direct, cele două formații încercând tactici complet diferite. Băieții lui Javier Mascherano au avut poseseia, în timp ce Al Ahly a încercat să lovească pe contraatac, având ocaziile mai clare.

Lionel Messi și Luis Suarez au deschis Campionatul Mondial al Cluburilor » Ceremonia a fost impresionantă
Clasamentul Grupei A // foto: Flash Score

Citește și:
Se face transferul lui Ianis Stoica » Hermannstadt dă lovitura: câți bani i-a plătit lui Gigi Becali
Superliga
Se face transferul lui Ianis Stoica » Hermannstadt dă lovitura: câți bani i-a plătit lui Gigi Becali
Imagini COLOSALE din loja regală de la Wimbledon » Simona Halep, lângă Prințesa Kate Middleton în timpul finalei feminine
Tenis
Imagini COLOSALE din loja regală de la Wimbledon » Simona Halep, lângă Prințesa Kate Middleton în timpul finalei feminine
Farul Constanța și-a prezentat noile echipamente! Fanii sunt entuziasmați: „În sfârșit! Superb”
Superliga
Farul Constanța și-a prezentat noile echipamente! Fanii sunt entuziasmați: „În sfârșit! Superb”
Devastată! Amanda Anisimova n-a putut vorbi din cauza lacrimilor, după finala pierdută cu un scor istoric la Wimbledon
Tenis
Devastată! Amanda Anisimova n-a putut vorbi din cauza lacrimilor, după finala pierdută cu un scor istoric la Wimbledon
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Valentin Crețu a răbufnit după ce FCSB a câștigat primul meci al campaniei europene: „Îți ia dreptul la muncă, nu mă simt confortabil”

Dezvăluirea care dă peste cap ancheta în cazul decesului lui Diogo Jota » Martorul care a văzut înfiorătorul accident a explicat: „Am filmat și m-am oprit”


Comentarii (1)
mr90
mr90  •  15 Iunie 2025, 12:18

Nimic la nimic ...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează