INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Ange Postecoglou, învins la scor de neprezentare la primul meci pe banca lui Nottingham Forest! Erou surpriză pe Emirates

Arsenal - Nottingham Forest / Foto: Imago
Arsenal - Nottingham Forest / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 13 septembrie 2025 10:53 / Actualizat sambata, 13 septembrie 2025 16:50

Nottingham Forest a cedat, scor 0-3, pe terenul lui Arsenal, la primul meci al lui Ange Postecoglou pe bancă.

Martin Zumbimendi cu o „dublă” și Viktor Gyokeres au stabilit scorul final.

Arsenal - Nottingham Forest 0-3: Martin Zubimendi, eroul surprinzător de pe Emirates

Pe Emirates, în prima repriză, „tunarii” lui Mikel Arteta au subordonat echipa lui Ange Postecoglou. Au măcinat defensiva fostului antrenor de la Tottenham până când Martin Zubimendi a marcat superb cu un voleu în minutul 32.

Performanța dominantă a celor de la Arsenal din primul act a fost umbrită de accidentarea liderului Martin Odegaard în minutul 18.

În repriza secundă, elevii lui Arteta au ieșit de la vestiare la fel de montați, iar Gyokeres a marcat la doar un minut după startul reprizei secunde.

În minutul 80 Zubimendi și-a trecut în cont „dubla”, după o centrare foarte bună a lui Leandro Trossard. Cu acest rezultat, Arsenal a urcat cel puțin temporar pe prima poziție în Premier League, în timp ce Nottingham Forest este pe 11.

Clasament Premier League

FINAL » Arsenal - Nottingham Forest 3-0

  • CLICK AICI pentru cele mai importante statistici

  • Au marcat: Zubimendi 32', 80' ,Gyokeres 46'

  • Min. 80: Zubimendi reușește dubla: spaniolul a marcat cu capul după centrarea lui Trossard

  • Min. 46: Imediat după pauză, Viktor Gyokeres a marcat dintr-o centrare la firul ierbii a lui Eze

  • Min. 32: Zubimendi, mijlocașul celor de la Arsenal, a deschis scorul cu un voleu după o respingere în careul oaspeților.

  • Martin Odegaard, mijlocașul celor de la Arsenal, s-a accidentat și a fost schimbat după doar 18 minute. Arteta l-a introdus pe Nwaneri

Arsenal - Nottingham Forest, echipe de start

Arsenal (4-3-3): Raya - Timber, Mosquera, Gabriel, Calafiori - Odegaard, Zubimendi, Merino - Madueke, Gyokeres, Eze
Antrenor: Mikel Arteta

Nottingham Forest (4-2-3-1): Sels - N. Williams, Milenkovic, Murillo, Murato - Sangare, Anderson - Ndoye, Gibbs-White, Hudson-Odoi - C. Wood
Antrenor: Ange Postecoglu

Citește și:
Gigi Becali „îngheață” staff-ul la FCSB! 3 decizii anunțate în disperare de cauză, după eșecul cu FC Argeș
Superliga
Gigi Becali „îngheață” staff-ul la FCSB! 3 decizii anunțate în disperare de cauză, după eșecul cu FC Argeș
Florin Tănase n-a plecat cu autocarul echipei de la Mioveni!
Superliga
Florin Tănase n-a plecat cu autocarul echipei de la Mioveni!
Patronul din Serie A și-a pierdut viața: „Ne vei lipsi mereu”
Campionate
Patronul din Serie A și-a pierdut viața: „Ne vei lipsi mereu”
Nu și-au meritat banii! » 10 catastrofe românești în Serie A
Campionate
Nu și-au meritat banii! » 10 catastrofe românești în Serie A
EXCLUSIV Investiție de amploare lansată de Dumitru Dragomir
Profit.ro
EXCLUSIV Investiție de amploare lansată de Dumitru Dragomir
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Surpriză imensă în Top 100 cei mai bine plătiți sportivi din 2025

Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează