INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - BRENTFORD 1-0

foto Liverpool continuă cursa de urmărire a locurilor de UCL, după o victorie chinuită cu Brentford

Articol de - Publicat sambata, 06 mai 2023 21:23 / Actualizat sambata, 06 mai 2023 21:29

Liverpool a câștigat cu Brentford, scor 1-0, în etapa #35 din Premier League.

Liverpool a început în forță meciul cu Brentford. „Cormoranii” au pus constant presiune și au reușit să marcheze în minutul 13, prin Salah. Van Dijk a recentrat în fața porții, de und egipteanul a reușit să împingă mingea în plasă, din două încercări.

Liverpool - Brentford/ foto: Imago Images
+1 FOTO

Jocul s-a mai echilibrat ulterior, iar Brentford a reușit să marcheze prin Toney, însă reușita a fost anulată pentru ofsaid. A doua repriză a început la fel ca prima. Cu Liverpool în atac, pressing avansat și ocazii.

Cea mai mare șansă a avut-o Gakpo, însă a olandezul a avut ghinion. Mingea centrată de Arnold s-a lovit de el și a trecut alături. Poarta era goală, Gakpo fiind la un metru de linie.

Protest pe Anfield » Ce au făcut suporterii lui Liverpool în ziua încoronării Regelui Charles
LIVERPOOL

Din nou, Brentford a echilibrat jocul și chiar a dominat. Liverpool, în mare căutare de puncte pentru a obține un loc de UCL, a stat în defensivă, așteptând contraatacurile.

Clasamentul din Premier League

Liverpool a ajuns la 62 de puncte, cu unul mai puțin decât Manchester United, echipa de pe locul 4. „Cormoranii” au însă două meciuri în plus, iar prezența în ediția viitoare a Ligii Campionilor pare departe.

FINAL. Liverpool – Brentford 1-0

• Click AICI pentru live + statistici
  • A marcat: Salah 13
  • Liverpool a început furibund meciul, iar golul a venit în minutul 13. Salah a înscris în poarta goală, după ce Van Dijk i-a așezat mingea cu capul
  • „Cormoranii” au început la fel și partea secundă. Gakpo putea duce scorul la 2-0, însă mingea s-a lovit de el și a trecut pe lângă poarta goală.

+1 FOTO

Liverpool – Brentford, echipe de start:

Liverpool: Allison - Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Fabinho, C. Jones - Salah, Gakpo, Jota - Nunez
Antrenor: Jurgen Klopp

Brentford: Raya - Hickey, Zanka, Pinnock, Mee, Henry - Jensen, Onyeka, Janelt - Mbeumo, Toney
Antrenor: Thomas Frank

Stadion: Anfield
Arbitru: Anthony Taylor

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”