INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - NOTTINGHAM

FOTO Manchester City câștigă și în 10 oameni » Campioana merge ceas în Premier League

Articol de - Publicat sambata, 23 septembrie 2023 19:00 / Actualizat sambata, 23 septembrie 2023 19:04

Manchester City a câștigat cu Nottingham Forest, scor 2-0, în etapa #6 din Premier League, deși a jucat o repriză în inferioritate numerică. Rodri a fost eliminat în minutul 46.

City a început ca din tun partida cu Nottingham și avea 2-0 încă din minutul 14. Primul gol a venit din piciorul lui Foden, la capătul unei faze colective de excepție. Rodri a trimis o pasă lungă în careu, Walker i-a așezat mingea lui Phil dintr-o atingere, iar englezul a punctat cu un șut puternic din voleu, la colțul scurt.

Cu antrenorul pe făraș, jucătorul din SuperLigă face o mărturisire-șoc: „Problema este la noi! Delăsători, nu avem motivație”. Neagoe sau Dică, favoriți să preia postul
INTERVIU

A doilea gol al „cetățenilor” a venit tot din flancul drept. Nou-venitul Matheus Nunes a centrat ideal în careu, de unde Haaland, nemarcat, a trimis cu capul direct în vinclu. A fost a opta reușită a norvegianului în acest sezon de Premier League, iar vedeta lui City s-a desprins deja în clasamentul golgeterilor.

Rodri, eliminat în minutul 46

Manchester City - Nottingham/ foto: Imago Images
+4 FOTO

Imediat după pauză, campioana Angliei a rămas în 10 oameni, însă nu a avut emoții în privința victoriei. Rodri a văzut cartonașul roșu după un gest nesportiv: i-a pus mâna în gât lui Gibbs-White. Guardiola a trecut imediat la modificări defensive, l-a băgat pe Kalvin Phillips în locul lui Doku, dezamăgit că a fost scos de pe teren.

După doar câteva minute a ieșit și atacantul Alvarez, fiind înlocuit de stoperul Ake. În ciuda schimbărilor defensive, tot City a fost mai periculoasă, prin Haaland, care putea reușit „dubla” cu capul pe final. Norvegianul a trimis însă alături.

Clasament Premier League

Manchester City a ajuns la 6 victorii din 6 meciuri în Premier League și va încheia și această etapă pe primul loc. Tottenham, Liverpool și Arenal, următoarele 3 în clasament, au 13 puncte.

FINAL. Manchester City - Nottingham 2-0

• AICI live + Statistici
  • Au marcat: Foden 7, Haaland 14
  • Fază superbă reușită de Manchester City la golul lui Foden. Walker a primit o diagonală în banda dreaptă și i-a așezat mingea pe șut lui Foden, care a trimis din voleu la colțul scurt, imparabil. În minutul 14, Haaland a marcat cu capul, după centrarea perfectă a lui Matheus Nunes
  • Rodri a fost eliminat în minutul 46, după ce i-a pus mâna în gât unui adversar.

+4 FOTO

Manchester City - Nottingham, echipe de start

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Dias, Gvardiol - Nunes, Rodri - Foden, Alvarez, Doku- Haaland
Antrenor: Pep Guardiola

Nottingham: Turner - Boly, Niakhate, Mangala - Aurier, Sangare, Aina, Tavares - Dominguez, Gibbs-White - Awoniyi
Antrenor: Steve Cooper

Stadion: Etihad Stadium
Arbitru: Anthony Taylor

Programul etapei a 6-a din Premier League

Cristiano Ronaldo a marcat, probabil, cel mai neobișnuit gol din carieră » Reușita lui CR7, învăluită în fum. La propriu!