INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - PISA

Marius Marin a fost titular în Napoli - Pisa » Înlocuitorul lui a marcat în minutul 90

Napoli - Pisa, în ultimul meci al etapei #4 din Serie A » Marius Marin, titular contra campioanei / foto: Imago
Napoli - Pisa, în ultimul meci al etapei #4 din Serie A » Marius Marin, titular contra campioanei / foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 22 septembrie 2025 23:30 / Actualizat luni, 22 septembrie 2025 23:51

Internaționalul român Marius Marin (27 de ani) a fost titular luni seara la disputa Napoli - Pisa, ultimul meci al rundei a 4-a din Serie A. Confruntarea s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-2.

Titularizarea lui Marius Marin contra campioanei Italiei a venit chiar în ziua în care acesta a fost inclus de selecționerul Mircea Lucescu pe lista preliminară a stranierilor pentru meciurile naționalei României din luna octombrie, amicalul cu Republica Moldova și meciul din preliminariile Campionatului Mondial 2026 contra Austriei.

Marius Marin a început titular meciul și a fost înlocuit în minutul 80, cu Lorran, cel care a marcat golul de 3-2 al campioanei Italiei în minutul 90.

Napoli a controlat jocul și a fost la conducere de două ori, și la 1-0 și la 2-1, dar Pisa, din postura de nou-promovată, a reușit să țină piept cu brio campioanei în exercițiu și chiar să rateze o ocazie mare de a smulge un punct, în prelungiri, după golul de 3-2.

FINAL » Napoli - Pisa 3-2

  • Click AICI pentru cele mai importante detalii și statistici

  • Au marcat: Gilmour 39, Spinazzola 73, Lucca 83 / Nzola 60, Lorran 90

Napoli - Pisa, echipele de start

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Beukema, Buongiorno, Spinazzola - Gilmour - Politano, Elmas, De Bruyne, McTominay - Hojlund
Rezerve: Ferrante, Milinkovic-Savic - Ambrosino, Anguissa, David Neres, Gutierres, Juan Jesus, Lang, Lobotka, Lucca, Marianucci, Olivera, Rrahmani, Vergara
Antrenor: Antonio Conte

Pisa: Semper - Canestrelli, Caracciolo, Lusuardi - Leris, Akinsanmiro, Aebischer, M. Marin, Bonfanti - Nzola, Moreo 
Rezerve: Andrade, Scuffet - Albiol, Angori, Calabresi, Cuadrado, Esteves, Hojholt, Lorran, Meiser, Piccinini, Tramoni, Vural
Antrenor: Alberto Gilardino

Napoli a plecat cu prima șansă înaintea confruntării cu nou-promovata Pisa, având victorii pe linie în primele 3 partide din noul sezon.

De partea cealaltă, Pisa era înaintea meciului penultima în clasament, cu un singur punct după trei partide.

Pentru Marius Marin, acesta a fost al treilea meci al sezonului. Mijlocașul a evoluat 78 de minute cu Atalanta și 83 de minute cu AS Roma, în timp ce runda precedentă, cu Udinese, a rămas rezervă neutilizată.

Clasamentul din Serie A

Citește și:
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Tenis
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Andrei Nicolescu, anunț-„bombă” pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
Superliga
Andrei Nicolescu, anunț-„bombă” pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Superliga
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează