INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG - LILLE 4-3

REZUMAT VIDEO Meci fenomenal cu 7 goluri la Paris! Messi aduce victoria în minutul 90+5 cu o reușită superbă din lovitură liberă

Lionel Messi // FOTO: Imago +7   FOTO
Lionel Messi // FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 19 februarie 2023 15:57 / Actualizat luni, 20 februarie 2023 09:16

PSG a câștigat cu Lille, scor 4-3, într-un meci nebun din etapa #24 din Ligue 1.

Meciul a început perfect pentru PSG, 2-0 în minutul 17, și nimic nu anunța nebunia din repriza a doua. Mbappe a deschis scorul cu o acțiune individuală de excepție. A trecut printre Diakite și Djal, dându-i primului mingea printre picioare. A rămas singur cu portarul și a finalizat perfect din cădere.

Neymar, accidentare oribilă cu Lille » A părăsit terenul în lacrimi
PSG - LILLE

PSG - Lille 4-3. Meci fenomenal cu 7 goluri la Paris!

În minutul 17, Neymar și Vitinha au făcut șah-mat apărarea adversă. „Decarul” lui PSG a finalizat din apropiere, după un-doiul cu mijlocașul central. Lille a redus din diferență prin Diakite, stoperul umilit de Mbappe. Fundașul central a marcat cu capul, din centrarea lui Bamba. Oaspeții au reușit minunea în repriza a doua.

+3 FOTO

Lille a revenit în repriza a doua

Mai întâi au egalat, prin Jonathan David, din penalty. Veratti și-a tras un adversar în careu și „centralul” Willy Delajod a arătat punctul cu VAR, în ciuda protestelor parizienilor. Apoi, Lille a trecut în avantaj. Bamba l-a învins pe Donnarumma cu un trasor la colțul scurt.

PSG l-a pierdut și pe Neymar, după ce în prima repriză Nuno Mendes a ieșit accidentat. „Decarul” lui PSG și-a sucit glezna și a părăsit terenul în lacrimi, pe targă.

Final nebun de meci la Paris

Pe finalul meciului, parizienii s-au aruncat în atac. Au reușit să egaleze, prin nimeni altul decât Mbappe. Starul francez a înscris din alunecare după centrarea lui Juan Bernat.

În prelungiri a marcat Messi, minutul 90+5. După ce a fost invizibil pe tot parcursul meciului, a adus victoria cu un gol frumos din lovitură liberă, la care portarul advers putea face însă mai mult.

PSG e lider în Ligue 1, cu 57 de puncte, 8 peste OM, echipa de pe locul doi. Lille este pe 6, cu 41 de puncte.

FINAL. PSG - LILLE 4-3

PSG - LILLE, echipele de start:

PSG: Donnarumma - Pembele, Kimpembe, Ramos, N. Mendes - Vitinha, Verratti, Ruiz - Messi, Neymar, Mbappe
Antrenor: Christophe Galtier

Lille: Chevalier - Diakite, Fonte, Djalo, Weah - Andre, Angel Gomes - Andre Gomes, Cabella, Bamba - David
Antrenor: Paulo Fonseca