INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - ARSENAL 5-1

LIVERPOOL - ARSENAL 5-1 // Incredibil! 6 din 13 atingeri ale golgeterului din Premier League au fost la repunerea mingii de la jumătatea terenului

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 decembrie 2018 21:32

Liverpool a învins-o pe Arsenal, scor 5-1. Gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang (29 de ani), unul dintre cei trei golgeteri din Premier League, a avut 13 atingeri, a reușit 10 pase, 6 dintre ele fiind în momentul repunerii mingii de la jumătatea terenului.

Unai Emery pare să fi scăpat lucrurile de sub control. Seria excelentă de 22 de meciuri s-a terminat, iar umilința de pe Anfield Road a fost apogeul eșecurilor din luna decembrie.

Pierre-Emerick Aubameyang nu a fost nici el mai inspirat decât restul colegilor. Gabonezul a fost înlocuit de francezul Alexandre Lacazette în minutul 71 al partidei. Până în acel moment reușise doar 10 pase, 6 dintre ele fiind în momentul repunerii mingii de la centrul terenului, de 5 ori după golurile marcate de adversari si o dată la startul reprizei.

13goluri are Aubameyang în acest sezon de Premier League, fiind la egalitate cu Kane și Salah în fruntea clasamentului golgeterilor

Vezi și:

LIVERPOOL - ARSENAL 5-1 // FOTO Tăvălug spre primul titlu în Premier League » Jurgen Klopp și Firmino distrug apărarea catastrofală a "tunarilor"