INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - BAYERN

7 goluri într-un amical de 5 stele între Liverpool și Bayern + „Cormoranii” au comis-o: a debutat Szosbozlai :)

Bayern a învins-o pe Liverpool într-un meci amical disputat la Singapore // foto dreapta: Twitter @ Anfield Agenda

Articol de - Publicat miercuri, 02 august 2023 17:33 / Actualizat miercuri, 02 august 2023 18:08

Bayern Munchen a câștigat un amical spectaculos cu Liverpool, disputat în Singapore, scor 4-3. Aflat la al treilea meci pentru „cormorani”, mijlocașul maghiar Dominik Szoboszlai a purtat un tricou pe care numele i-a fost scris greșit, „Szosbozlai”.

Stadionul Național din Kallang, Singapore, a fost martorul unui duel epic între Liverpool și Bayern Munchen. Cele două superputeri din Europa au înscris 7 goluri și au testat mai mulți dintre nou-veniții din această vară.

Liverpool conducea cu 2-0 după 28 de minute, goluri Cody Gakpo (minutul 2) și Virgil van Dijk ('28), dar scorul cu care s-a intrat la cabine a fost 2-2. Gnabry ('33) și Sane ('42) au pulverizat avantajul „cormoranilor”.

Reacția Jandarmeriei, după imaginile surprinse aseară în Ghencea: „A fost stabilită identitatea celor în cauză și au fost efectuate fotografii operative”
COMUNICAT

7 goluri într-un amical de 5 stele între Liverpool și Bayern

Primul gol din partea secundă a venit în minutul 66 și a fost reușit de Luis Diaz, care a readus-o în avantaj pe Liverpool. Trupa lui Jurgen Klopp a rămas cu un gol în față până în minutul 80, când fundașul dreapta Josip Stanisic a egalat la 3.

Tânărul mijlocaș Frans Kratzig, în minutul 90+1, a stabilit scorul final, 4-3 pentru Bayern.

Liverpool l-a avut pe Dominik „Szosbozlai” :)

Duelul din această după-amiază a oferit o imagine inedită. Responsabilul cu echipamentele lui Liverpool i-a greșit numele mijlocașului cumpărat în această vară, Dominik Szoboszlai, pe care l-a transformat în „Szosbozlai”.

Iar maghiarul a avut parte de acțiune din plin. Titular într-o linie de mijloc din care au mai făcut parte Curtis Jones și Alexis Mac Allister, Szoboszlai a jucat 75 de minute.

Echipele de start în Liverpool - Bayern:

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson - Alexander Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Mac Allister, Jones, Szoboszlai - Salah, Gakpo, Jota
Au mai intrat: Diaz, Konate, Nunez, Elliott, J. Gomez, Tsimikas, Clark, Doak, McConnell, Quansah

BAYERN (4-2-3-1): Sommer - Pavard, Upamecano, Kim, Davies - Laimer, Kimmich - Sane, Musiala, Gnabry - Tel
Au mai intrat: Ulreich - Coman, De Ligt, Goretzka, Gravenberch, A. Ibrahimovic, Kratzig, Mazraoui, Stanisic, Pavlovic, B. Sarr