INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - CHELSEA 1-2

Liverpool - Chelsea 1-2 // VIDEO Eden Hazard a marcat golul începutului de sezon » Cursa fabuloasă care îi face invidioși pe Maradona și Messi

Articol de GSP - Publicat joi, 27 septembrie 2018 10:38

Chelsea Londra a trecut de Liverpool, scor 2-1, și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei.

Două dintre favoritele la câștigarea titlului în Premier League, Liverpool și Chelsea, au dat prima bătălie a sezonului în cea de-a treia competiție internă. Ciocnirea filosofiilor lui Klopp și Sarri a avut un final intens. Daniel Sturridge a deschis scorul pentru gazde în minutul 58. Italianul de pe banca lui Chelsea a mutat însă decisiv. Intrările lui Hazard și Kante au dus la întoarcerea scorului. Golul egalizator a venit de la Emerson, după o fază fixă, în minutul 79.

Belgianul Hazard a furat însă întreaga atenție. Cu 5 minute înaintea finalului timpului regulamentar a reușit o bijuterie. A luat o acțiune pe cont propriu, a driblat întreaga defensivă a cormoranilor și l-a învins pe conaționalul Mignolet cu un șut la colțul lung.

Echipele calificate în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei: Crystal Palace, Arsenal, Burton, Norwich, Manchester City, West Ham, Fulham, Chelsea, Bournemouth, Middlesbrough, Leicester, Tottenham, Blackpool, Derby și Nottingha. Partida dintre Everton și Southampton nu s-a disputat.

Vezi și: GALERIE FOTO Real Madrid, umilită pe Ramón Sánchez Pizjuán » Courtois, cel mai bun om al campioanei Europei