INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - EVERTON

LIVERPOOL - EVERTON 1-0 // Merseyside Derby, decis de eurogolul puștiului de 19 ani Curtis Jones

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 ianuarie 2020 17:50

FA CUP // Liverpool s-a calificat în Turul IV al Cupei Angliei după victoria la limită reușită în fața rivalei Everton, scor 1-0, într-o partidă disputată pe „Anfield Road”.

Everton nu mai câștigase pe terenul lui Liverpool din 1999 și n-a reușit acest lucru nici azi, contra unei echipe a lui Klopp presărată doar cu rezerve. Formația lui Carlo Ancelotti a avut ocaziile mai mari, dar tot „cormoranii” au fost cei care au dat lovitura.

În minutul 71, Curtis Jones, mijlocașul de 19 ani al lui Liverpool, a înscris unicul gol al partidei, cu o execuție la vinclu de la 20 de metri.

Liverpool - Everton 1-0

Echipele de start:

Liverpool: Adrian - Williams, Gomez, Phillips, Milner - Lallana, Chirivella - Elliott, Minamino, Jones - Origi
Rezerve: Kelleher, Brewster, Henderson, Hoever, Larouci, Mane, Oxlade Chamberlain
Antrenor: Jurgen Klopp

Everton: Pickford - Coleman, Mina, Holgate, Digne - Sidibe, Sigurdsson, Schneiderlin, Walcott - Calvert Lewin, Richarlison
Rezerve: Stekelenburg, Bernard, Baines, T. Davies, Delph, Kean, Keane
Antrenor: Carlo Ancelotti

Stadion: „Anfield Road”

Vezi AICI toate rezultatele din turul III al FA CUP!

Vezi și:

FA CUP // „Ia-ți un minut liber” » Inedit: de ce toate meciurile din turul 3 al Cupei Angliei au fost amânate cu 60 de secunde

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!