INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - MANCHESTER CITY 1-0

VIDEO Salah decide derby-ul exploziv de pe Anfield Road » Haaland a fost anihilat de Van Dijk, iar City pierde primul meci al sezonului! Clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 octombrie 2022 20:22 / Actualizat luni, 17 octombrie 2022 08:52

Liverpool a învins-o pe Manchester City, scor 1-0, într-un derby exploziv al rundei cu numărul 11 din Premier League.

Orgoliul „cormoranilor”, alimentat de vibrația de pe Anfield Road, a biruit în fața setei de goluri a lui Erling Haaland. Prima repriză a fost una tacticizată la extrem, fără mari șanse de gol. City a avut posesia, Liverpool cornerele, dar niciuna precizia necesară. Artificile au fost păstrate pentru repriza secundă.

Barcelona, ținta ironiilor după înfrângerea din El Clasico » Glumele serii după victoria lui Real Madrid
REAL MADRID - BARCELONA 3-1

Liverpool, victorie în derby-ul cu Manchester City

Salah a fost la câțiva milimetri de gol, o minge deviată in-extremis de Ederson, apoi Foden a zguduit plasa. Reușita a fost anulată după consultarea VAR, pentru un fault comis de Haaland în construcția acțiunii ofensive. Guardiola a explodat pe bancă. Presimțea ce urmează.

În minutul 76, Alisson a degajat spre Salah. „Faraonul” a profitat de intervenția neinspirată a lui Cancelo și a trimis pe lângă portarul „cetățenilor”.

În minutul 85, un conflict între Bernardo Silva și Mohamed Salah a dus la eliminarea lui Klopp, pentru proteste. Nu a fost primul moment tensionat petrecut în zona băncilor de rezerve, cei doi manageri schimbând mai multe cuvinte pe durata meciului.

Clasamentul din Premier League după Liverpool - Manchester City 1-0

Liverpool obține prima victorie din ultimele 4 etape și urcă pentru moment pe locul 8, cu 13 puncte. Manchester City suferă primul eșec stagional, rămâne cu 23 de puncte și pierde contactul cu liderul Arsenal.

FINAL » Liverpool - Manchester City 1-0

Liverpool - Manchester City, echipe de start

Liverpool: Alisson - Milner, Gomez, Van Dijk, Robertson - Thiago, Fabinho, Elliott - Salah, Firmino, Jota
Antrenor: Jurgen Klopp

Manchester City: Ederson - Cancelo, Dias, Akanji, Ake - De Bruyne, Rodri, Gundogan - B. Silva, Haaland, Foden
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Anfield Road
Arbitru: Anthony Taylor

Soluția inedită gândită de Xavi pentru a-l bloca pe Vinicius în El Clasico

Procurorii au decis: Greenwood, acuzat de tentativă de viol și agresiune! A fost arestat azi dimineață

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”