INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Liverpool, primul transfer din această perioadă de mercato » „Cormoranii” au transferat revelația Georgiei de la Campionatul European

Giorgi Mamardashvili / Foto: Imago Images
Giorgi Mamardashvili / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 27 august 2024 18:54 / Actualizat marti, 27 august 2024 19:09

Liverpool a perfectat prima mutare din această perioadă de mercato, transferându-l pe portarul Giorgi Mamardashvili (23 de ani) pentru suma de 35 de milioane de euro.

Mamardashvili va ajunge pe Anfield din vara lui 2025, după ce a semnat un contract valabil pe șase sezoane.

Giorgi Mamardashvili, primul transfer al lui Liverpool din această perioadă de mercato

Giorgi Mamardashvili este primul transfer al lui Liverpool din această perioadă de mercato. Jurnalistul italian Fabrizio Romano a confirmat faptul că portarul Valenciei a trecut cu brio vizita medicală de ieri, iar astăzi cele două cluburi au semnat contractul.

Liverpool, primul transfer din această perioadă de mercato » „Cormoranii” au transferat revelația Georgiei de la Campionatul European
Giorgi Mamardashvili în echipamentul lui Liverpool / Foto: X @fabrizioromano

Liverpool era singura echipă din primele cinci ligi importante ale Europei care nu transferaseră niciun jucător în această perioadă de mercato, care se termină sâmbătă.

În schimb, „cormoranii” au cedat doi jucători în această vară la Brentord, adversara lui Liverpool din a doua etapă a noului sezon din Premier League, pe care elevii lui Arne Slot au învins-o cu scorul de 2-0.

Mijlocașul ofensiv Fabio Carvalho (21 de ani) a fost cumpărat de Brentford de la Liverpool pentru suma de 23,4 de milioane de euro, iar tot la Brentford a ajuns și fundașul Sepp van den Berg (22 de ani), jucător care a fost cumpărat de Liverpool în 2019, dar care n-a apucat să joace în Premier League pentru „cormorani”. Brentford a plătit 23,6 milioane de euro pentru fundașul olandez.

Mamardashvili a ajuns la Valencia în 2021, iar de atunci portarul a bifat 85 de meciuri în La Liga.

Mamardashvili a fost achiziționat de Valencia de la Dinamo Tbilisi cu numai 850.000 de euro. Înainte de a-l cumpăra definitiv, „liliecii” l-au avut o jumătate de an sub formă de împrumut, plătind 200.000 de euro pentru dreptul temporar de proprietate asupra jucătorului. Acum, Valencia a obținut un profit consistent în urma vânzării portarului la Liverpool.

Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Citește și:
Florin Bratu, favorit pentru a prelua clubul din Superliga » Schimbare la finalul sezonului
Superliga
Florin Bratu, favorit pentru a prelua clubul din Superliga » Schimbare la finalul sezonului
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Craiova continuă sărbătoarea » Ce se întâmplă în centrul orașului
Superliga
Craiova continuă sărbătoarea » Ce se întâmplă în centrul orașului
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Superliga
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează