INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - WOLVES

Liverpool - Wolves 2-0 » Van Dijk și Salah au rezolvat meciul în ultimele 20 de minute. „Cormoranii” se apropie de locurile de Ligă

Liverpool - Wolves // foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 01 martie 2023 23:57 / Actualizat miercuri, 01 martie 2023 23:59

Liverpool a învins-o pe Wolverhampton într-un meci restant din etapa a 7-a din Premier League, scor 2-0.

AICI, totul despre Premier League: campionat, program, golgheteri

Venită după două rezultate nesatisfăcătoare, 2-5 cu Real Madrid în Champions League și 0-0 cu Crystal Palace în campionat, Liverpool nu a reușit să desfacă apărarea lui Wolves în prima parte, în ciuda unor ocazii bune ale lui Harvey Elliott.

„Cormoranii” nu și-au pierdut cumpătul și au rezolvat meciul în partea a doua, goluri Virgil van Dijk (minutul 73) și Mohamed Salah ('77).

Liverpool și-a luat astfel revanșa împotriva echipei care pe 4 februarie o învinsese la scor de neprezentare, 3-0 pe Molineux.

Liverpool se apropie de locurile de Champions League

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Liverpool urcă pe 6 în Premier League. Are acum 39 de puncte, două sub Newcastle și la fel de multe ca Fulham.

Prima echipă de pe locurile de Champions League, Tottenham, are 45 de puncte, dar și un meci în plus.

FINAL » Liverpool - Wolves 2-0

Liverpool - Wolves, echipe de start:

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Tsimikas - Elliott, Fabinho, Bajcetic - Salah, Nunez, Jota
Rezerve: Kelleher - F. Carvalho, Firmino, Gakpo, Henderson, Matip, Milner, Oxlade-Chamberlain, Robertson
Antrenor: Jurgen Klopp

WOLVES (4-2-3-1): Sa - Semedo, Dawson, Kilman, Bueno - Neves, Lemina - Sarabia, Moutinho, Nunes - Jimenez
Rezerve: Bentley - Ait Nouri, N. Collins, D. Costa, J. Gomes, Jonny, Neto, Podence, Traore
Antrenor: Julen Lopetegui

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Fără milă! » Autorul scandărilor rasiste împotriva lui Vinicius și-a aflat astăzi pedeapsa

Spectacol total în „Derby della Mole”. Juventus a câștigat un duel în care s-au marcat 6 goluri