INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Lovitură grea suferită de galactici! Un star al Realului s-a accidentat și ratează El Clasico

Articol de George GinericaJURNALISPORT - Publicat miercuri, 23 noiembrie 2016 22:10

Cu mai puțin de două săptămâni până la înfruntarea cu marea rivală, Zinedine Zidane, antrenorul lui Real Madrid, are din nou probleme de efectiv. Gareth Bale a suferit o accidentare serioasă în victoria din deplasare cu Sporting (2-1), din Liga Campionilor.

Introdus din primul minut, Bale a ieșit de pe teren în minutul 58 al partidei fiind înlocuit de Marco Asensio, acuzând dureri la glezna dreaptă după un duel mai tare cu fundașul central al portughezilor, uruguayanul Sebastian Coates.

După primele testări efectuate miercuri, a fost diagnosticat cu o accidentare la tendonul gleznei, ceea ce îl pune în dubii nu numai pentru meciul de pe Camp Nou cu Barcelona, pe 3 decembrie, ci și pentru meciul decisiv pentru primul loc din grupele Ligii Campionilor, cu Borussia Dortmund.

Bale se alătură astfel lui Alvaro Morata și Toni Kroos pe lista indisponibililor galacticilor.

Vestea bună pentru antrenorul francez este revenirea lui Casemiro, brazilianul de 24 de ani reluându-și antrenamentele normale cu echipa, dupa o accidentare suferită la începutul sezonului.

Bale se află din 2013 în lotul lui Real Madrid, el fiind adus pe suma record la vremea respectiva de 100 de milioane de euro de la Tottenham. De curând, a semnat un nou contract scadent in 2020.

sursa: goal.com

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”