INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

„El Pistolero”, gol istoric la Atletico Madrid » Borna fantastică atinsă de Luis Suarez

Luis Suarez (34 de ani) FOTO Imago

Articol de - Publicat luni, 22 martie 2021 10:11 / Actualizat luni, 22 martie 2021 10:37

Atletico Madrid a învins Deportivo Alaves, scor 1-0, în runda #28 din La Liga, iar singurul gol al partidei de pe Wanda Metropolitano a fost înscris de Luis Suarez (34 de ani), care a ajuns la reușita cu numărul #500 din cariera sa.

În ziua în care fostul său coleg, Lionel Messi, a devenit jucătorul cu cele mai multe prezențe în tricoul „blaugrana”, Luis Suarez a ajuns și el la o bornă impresionantă: 500 de goluri la echipele de club și la selecționata Uruguayului.

Luis Suarez, golul cu numărul 500

Singurul gol al partidei cu Deportivo Alaves a fost marcat în minutul 54. Marcos Llorente a pasat în flancul drept pentru Kieran Trippier, iar fundașul englez a centrat excelent pentru Luis Suarez, care a înscris cu o lovitură de cap din plonjon în poarta lui Fernando Pacheco. A fost golul cu numărul 19 în tricoul „rojiblanco” și al 500-lea din cariera sa.

Momentul golului înscris de Luis Suarez în partida cu Alaves FOTO Imago

5 jucătoricare evoluează și în prezent au înscris cel puțin 500 de goluri în cariera lor. Luis Suarez a ajuns pe o listă alături de nume legendare din fotbalul mondial: Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Zlatan Ibrahimovic și Robert Lewandowski

A început cariera de jucător profesionist în țara sa natală la Club Nacional de Football și a ajuns în fotbalul european în sezonul 2006/07 la Groningen. S-a făcut remarcat la „armata alb-verde” și a fost transferat pe Amsterdam Arena la un an după ce a ajuns în Europa. În continuare, a scris istorie în Premier League și La Liga, la Liverpool, respectiv Barcelona, iar în vara lui 2020 a fost lăsat să plece de pe Camp Nou la rivala Atletico Madrid, unde poate câștiga un nou titlu în Spania.