INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Columbianul Luis Suarez s-a răzbunat pe monitorul VAR după ce a fost eliminat în meciul Real Sociedad - Almeria

Articol de - Publicat miercuri, 24 mai 2023 10:17 / Actualizat miercuri, 24 mai 2023 11:17

Real Sociedad - Almeria 1-0. Trimis la vestiare în minutul 34 al meciului cu Real Sociedad, după consultarea VAR-ului, atacantul columbian de la Almeria, Luis Suarez (25 de ani), a trântit monitorul VAR la pământ.

Monitoarele VAR nu mai sunt în siguranță pe stadioane! Marți, cel instalat pe arena Anoeta, din San Sebastian, a fost agresat violent de un jucător eliminat. În culpă, internaționalul columbian Luis Suarez.

Joonas Tamm e așteptat la un club de tradiție din Superliga » Două condiții esențiale
FCSB

Luis Suarez i-a pus crampoanele pe tibie adversarului Robin Le Normand

În minutul 34 al meciului cu Real Sociedad, la marginea terenului, chiar pe linia de centru, atacantul Almeriei i-a pus crampoanele pe tibie adversarului Robin Le Normand. O intrare dură, penalizată de arbitrul Pablo Gonzalez Fuertes cu „roșu” direct, după consultarea VAR-ului.

Suarez a contestat în van decizia „centralului”, iar apoi, în drum spre vestiare, extrem de furios, s-a certat cu arbitrul de rezervă și apoi s-a răzbunat pe monitorul care i-a semnat sentința, trântindu-l la pământ! Rămasă în inferioritate, Almeria a primit gol în prelungirile primei reprize și a pierdut partida cu 1-0.

VIDEO. Rezumatul meciului Real Sociedad - Almeria (1-0)

Luis Suarez, suspendat două etape

Iar consecințele nefaste nu se opresc aici. Atacantul columbian împrumutat de la Marseille va fi suspendat pentru ultimele două etape ale campionatului, exact când echipa ar fi avut mai mare nevoie de serviciile sale în lupta de evitare a retrogradării.

Almeria se află la 4 puncte de zona „fierbinte” și mai are de jucat cu Real Valladolid, care tocmai a bătut Barcelona (3-1), și cu Espanyol.

4 goluriși 5 assist-uri a reușit Luis Suarez în 20 de meciuri disputate în tricoul Almeriei, în acest sezon