INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANŢA

Lyon - PSG 2-1 // VIDEO "Parisul a fost dezarmat" » Lyon a rupt aura invincibilităţii campioanei!

Nabil Fekir, Lyon
Nabil Fekir, Lyon

Articol de - Publicat luni, 04 februarie 2019 11:25

Liderul PSG a pierdut primul meci în acest campionat, 1-2 cu Lyon (Dembele 33, Fekir 49 pen. / Di Maria 7 ), însă Tuchel nu-şi face griji în perspectiva duelului apropiat cu Man. United din Ligă: "A fost problemă de posesie şi de ocazii ratate în prima repriză".

Lyon a readus cu picioarele pe pământ invincibilul Paris şi i-a predat duminică o lecţie (2-1). Primul eşec din actuala Ligue 1, după seria de 21 de etape începută în finalul ediţiei trecute, ar trebui să-i pună multe semne de întrebare lui Thomas Tuchel. Mai ales repriza întâi, pornită practic de la 1-0 prin golul lui Di Maria, însă în care OL a cadrat şapte şuturi din 11 tentative şi a bombardat poarta lui Areola ca nimeni altcineva în Franţa!

N-a înscris decât Dembélé, doar că inevitabilul s-a produs după pauză, din al 11-lea penalty comis de PSG! Fekir şi-a confirmat faima de naş al parizienilor, cu al treilea gol la care contribuie (două reuşite şi un assist). "Parisul a fost dezarmat", a jubilat după meci preşedintele Michel Aulas.

"Nu sunt preocupat pentru United"

Ciudat e că Thomas Tuchel nu-şi face griji în perspectiva duelul de peste opt zile din "optimile" Ligii cu Man. United: "A fost un pic complicat, întrucât Lyon are multă calitate şi a ajuns meritat în primăvara Ligii. Pentru a-ţi crea ocazii trebuie să ai mingea, iar noi am pierdut destule baloane. Ne place să deţinem posesia şi nu să jucăm pe contraatac. Ne-a lipsit precizia paselor, de aceea ne-au atacat mult şi au avut atâtea situaţii de gol, asumându-şi riscuri. În repriza secundă, am controlat jocul şi ei n-au mai avut oportunităţi. E normal să mai şi pierzi la fotbal, dar am văzut lucruri pe care le vreau îmbunătăţite. Mi-a plăcut jocul de după pauză". 

Critică arbitrajul

Tehnicianul german l-a acuzat însă pe arbitrul Turpin că nu l-a eliminat pe Fekir, pentru un fault la Paredes: "Şi-a pierdut capul sau ce-a păţit? A fost un tackling dur şi clar din spate". Centralul i-a dat doar "galben".

4victorii a reuşit Lyon împotriva lui PSG din augist 2011 încoace. Nicio altă echipă din Ligue 1 nu are atâtea în era şeicilor qatarieni la campioana Franţei

4ani şi aproape o lună trecuseră de la precedentul meci în care PSG a deschis scorul şi a pierdut în Ligue 1, 2-4 cu Bastia

"Trebuie să îmi scot pălăria în faţa acestei echipe şi a lui Bruno Genesio. A făcut cele mai bune alegeri jucând cu patru oameni de atac. A fost o bună repetiţie pentru Barcelona"
Michel Aulas, preşedinte Lyon

Citește și:
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Superliga
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
Tenis
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
De la Șumudică la Karamoko » Antrenorii și fotbaliștii s-au întrecut aseară în ținute inedite
Superliga
De la Șumudică la Karamoko » Antrenorii și fotbaliștii s-au întrecut aseară în ținute inedite
Prima semifinalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin! Demonstrație de forță în fața Braziliei
Handbal
Prima semifinalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin! Demonstrație de forță în fața Braziliei
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Profit.ro
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează