INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Manchester City - Chelsea 1-2 » Superficialitatea lui Aguero o „îngroapă” pe City, care ratează șansa de a cuceri matematic titlul

Manchester City - Chelsea // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
Manchester City - Chelsea // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 mai 2021 17:25 / Actualizat sambata, 08 mai 2021 21:27

Manchester City a ratat șansa de a cuceri matematic titlul în Premier League, după 1-2 cu Chelsea, echipa pe care o va întâlni și în finala Ligii Campionilor.

Cu o victorie astăzi, Manchester City ar fi câștigat matematic al 7-lea său titlu în Premier League. Totuși, „cetățenii” au fost blocați de Chelsea, echipa de pe locul 4. Începutul de meci le-a aparținut gazdelor, care nu au putut să își transpună superioritatea pe tabelă.

Hakim Ziyech a trimis primul șut al „albaștrilor” pe poarta lui Ederson în minutul 43. Portarul brazilian a respins execuția de la distanță a lui Ziyech, iar la faza următoare City a deschis scorul. Gabriel Jesus a profitat de greșeala lui Andreas Christensen, care a „bărbierit” mingea când a încercat să o degajeze, și a pasat în interiorul careului, spre Sergio Aguero. Atacantul lui Guardiola a ratat preluarea, dar Sterling a venit ideal din spate și a trimis mingea în plasă.

+7 FOTO

Sergio Aguero, ratare costisitoare

În al doilea minut de prelungire al primei reprize, City a primit penalty la intrarea neglijentă a lui Gilmour asupra lui Gabriel Jesus. Sergio Aguero a ratat șansa de a face 2-0. Argentinianul a irosit execuția de la punctul cu var, încercând să înscrie cu o „scăriță”. Intențiile sale au fost citite de Edouard Mendy, care a rămas pe loc și a prins balonul fără emoții.

+7 FOTO

Repriză secundă de vis pentru Chelsea

Hakim Ziyech a stabilit egalitatea în minutul 63, când a înscris cu un șut năprasnic de la marginea careului, după o serie de combinații cu Cesar Azpilicueta și Christian Pulisic.

În minutul 79, Timo Werner a înscris pentru Chelsea după ce l-a driblat pe Ederson, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, atacantul german fiind în spatele fundașilor lui City. Două minute mai târziu, „albaștrii” au avut un alt gol anulat, din același motiv. De această dată a marcat Hudson-Odoi, din pasa lui Reece James. Din nou, decizie justă.

Chelsea a dat lovitura în al doilea minut de prelungire, prin Marcos Alonso, care a finalizat centrarea lui Timo Werner.

Meciul s-a încheiat cu victoria londonezilor, iar sărbătorirea titlului de către Manchester City este amânată. „Cetățenii” vor putea deveni campioni cu o victorie runda viitoare, pe terenul lui Newcastle. Chelsea urcă pe 3, depășind-o pe Leicester cu un punct, 64-63.

Manchester City - Chelsea 1-2

Manchester City - Chelsea, echipe de start

Manchester City: Ederson - Cancelo, Dias, Laporte, Ake, Mendy - Rodri, Torres, Sterling - Aguero, Jesus
Rezerve: Steffen, Walker, Gundogan, Zinchenko, Bernardo, Fernandinho, Mahrez, Foden, Garcia
Antrenor: Pep Guardiola

Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - James, Kante, Gilmour, Alonso - Ziyech, Werner, Pulisic
Rezerve: Kepa, Emerson, Livramento, Zouma, Jorginho, Havertz, Hudson-Odoi, Abraham, Giroud
Antrenor: Thomas Tuchel

Mai multe știri din fotbalul internațional:

E oficial! Neymar și-a prelungit contractul cu PSG: „Unele lucruri mă fac să cred și mai mult în acest proiect”

UEFA, încă o lovitură pentru marile cluburi europene! Două locuri din Champions League, ANULATE!

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”