INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - FULHAM 5-1

FOTO Manchester City - Fulham 5-1 » Trupa lui Guardiola s-a distrat cu londonezii, la capătul unui meci cu erori de arbitraj

Articol de - Publicat sambata, 02 septembrie 2023 17:00 / Actualizat sambata, 02 septembrie 2023 19:17

Manchester City s-a impus clar în fața lui Fulham, scor 5-1, într-o partidă din runda cu numărul 4 din Premier League.

Programul complet și rezultatele din Premier League AICI!

Porumboiu, scandalizat de greșeala de arbitraj din meciul lui Manchester City: „Ce pretenții să am atunci de la arbitrii noștri?”
MANCHESTER CITY - FULHAM

Manchester City, victorie clară în fața lui Fulham

Fără Pep Guardiola pe bancă, campioana Angliei din ultimele 3 sezoane nu a avut emoții pe teren propriu contra trupei din Londra. Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 31, când gazdele au și deschis scorul. Haaland a fost lansat perfect în adâncime, i-a pasat în fața porții lui Julian Alvarez, iar argentinianul a îndeplinit o simplă formalitate și a trimis mingea în poartă.

Doar două minute mai târziu, oaspeții au egalat prin Tim Ream. Harry Wilson a centrat din corner, Raul Jimenez a reluat cu capul, iar Ederson a respins mingea până la picioarele lui Ream, care a marcat din doi metri, cu piciorul stâng.

Manchester City a trecut în avantaj în minutul 45+5, prin Nathan Ake, la capătul unei faze controversate. Phil Foden a centrat, iar olandezul a reluat cu capul, de la 11 metri.

Doar că pe reluare se poate vedea cum Akanji se află pe direcția balonului, în poziție de ofsaid, influențând faza. În urma unei dezbateri de 3 minute între arbitrul Michael Oliver și cei din camera VAR, acesta a decis să valideze reușita.

+4 FOTO

La 13 minute de la reluarea jocului, Erling Haaland a ieșit la rampă. Rodri i-a pasat lui Foden, englezul a deviat din prima pentru Haaland, iar norvegianul nu l-a iertat pe Leno din 8 metri.

În minutul 69, Issa Diop l-a faultat pe Julian ALvarez în careu, iar Michael Oliver a dictat penalty. Haaland a transformat fără probleme și a reușit „dubla”.

+6 FOTO

Norvegianul și-a completat hattrick-ul în minutul 90+5. Sergio Gomez a driblat doi adversari în banda stângă, i-a pasat acestuia la 11 metri, iar nordicul a înscris cu un șut puternic.

Manchester City e lider în Premier League, cu 12 puncte câștigate din 12 posibile. Fulham e pe 13, cu 4 puncte.

Clasamentul din Premier League

Final: Manchester City - Fulham 5-1

Manchester City - Fulham, echipe de start:

CITY: Ederson - Walker, Dias, Akanji, Ake - Rodri, Kovacic - Foden, Doku, Alvarez - Haaland
ANTRENOR: Pep Guardiola

FULHAM: Leno - Tete, Diop, Ream, Robinson - Cairney, Reed, Andreas Pereira - Wilson, Jimenez, Cordova-Reid
ANTRENOR: Marco Silva

Stadion: Etihad (Manchester)
Arbitru: Michael Oliver

Liga Campionilor începe în forță: Milan - Newcastle, Lazio - Atletico și Paris - Dortmund. Programul complet
GRUPELE UCL
Manchester United a anunțat plecarea atacantului acuzat de viol în ianuarie 2022