INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - LIVERPOOL

MANCHESTER CITY - LIVERPOOL 4-0. FOTO Campioana din Premier League, primită cu garda de onoare, apoi umilită de City!

City a învins rivala din Premier League // FOTO: Guliver/GettyImages +16   FOTO
City a învins rivala din Premier League // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat joi, 02 iulie 2020 21:21 / Actualizat vineri, 03 iulie 2020 00:21

Manchester City, locul 2 din Premier League, a surclasat-o pe Liverpool, deja campioană în Anglia, scor 4-0, în derby-ul etapei a 32-a. O revanșă amară a lui Guardiola în fața lui Klopp.

Înainte de startul meciului, jucătorii și staff-ul lui City au făcut garda de onoare și i-au aplaudat pe jucătorii lui Liverpool pentru cucerirea titlului, dar după aceea nu au avut milă de elevii lui Klopp.

FOTO Imagini tari de la Manchester City - Liverpool

+12 FOTO

Scorul la pauză a fost unul neverosimil, City conducând cu 3-0. Elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul în minutul 25, după ce Kevin de Bruyne a transformat fără probleme un penalty.

„Cetățenii” au mai punctat prin Sterling, în minutul 35, care a marcat cu un șut din cinci metri, iar după alte 10 minute a lovit și puștiul-minune Foden, cu o execuție din mijlocul careului.

În repriza a doua, tot City a jucat mai bine și a avut o ocazie la aproape fiecare atac. Liverpool a căutat golul de onoare, dar campioana și-a marcat doar în propria poartă, în minutul 66, când Oxlade-Chamberlain a deviat nefericit șutul lui Sterling.

Până la final, „coromoranii” nu au avut forța de înscrie și au înregistrat a doua înfrângere din acest sezon. City a punctat și la ultima fază, dar golul lui Mahrez a fost anulat de VAR pentru un henț al lui Foden. Liverpool are  86 de puncte, după 32 de meciuri, iar City are cu 20 mai puține.

Manchester City - Liverpool 4-0

Manchester City - Liverpool, echipe de start

Manchester City: Ederson - Walker, Garcia, Laporte, Mendy - Rodrigo, Gundogan - Sterling, De Bruyne, Foden - G. Jesus
Rezerve: Bravo, Stones, Zinchenko, Bernardo, D.Silva, Mahrez, Cancelo, Otamendi, Doyle
Antrenor: Pep Guardiola

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson - Fabinho, Henderson, Wijnaldum - Mane, Salah, Firmino
Rezerve: Adrian, Milner, Keita, Oxlade-Chamberlain, Minamino,Origi, Ellitot, Williams
Antrenor: Jurgen Klopp Meciul dintre cele două rivale, ultimele campioane din Anglia, este doar de orgoliu.