INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MERCATO

E oficial: Manchester City i-a adus înlocuitor lui Rodri pentru 60 de milioane de euro. Câștigă și Barcelona

Articol de - Publicat marti, 04 februarie 2025 09:02 / Actualizat marti, 04 februarie 2025 09:24

Manchester City l-a cumpărat pe Nico Gonzalez, de la FC Porto. Din afacere câștigă și FC Barcelona.

Multă vreme, Pep Guardiola a stat în cumpănă dacă să-l cumpere pe mijocașul în vârstă de 23 de ani. L-a convins însă dezastrul cu Arsenal (1-5). Pentru a-l aduce pe Nico Gonzalez de la Porto, Manchester City a trebuit să scoată 60 de milioane de euro din buzunar.

Transfer neașteptat la FCSB! Gigi Becali îl cumpără din Superliga » Detaliile tranzacției
TRANSFER
Transfer neașteptat la FCSB! Gigi Becali îl cumpără din Superliga » Detaliile tranzacției

Nu toți banii vor intra în contul lui FC Porto. Urmare a unei înțelegeri cu Barcelona, de la care l-a luat în 2023, multipla campioană a Portugaliei va trebui să le vireze catalanilor 40 la sută din sumă, adică 24 de milioane de euro.

Nico Gonzalez: „Abia aștept să lucrez cu Pep Guardiola. Sunt onorat!”

Gonzalez a semnat cu „cetățenii” un contract de patru ani și jumătate și va trebui să suplinească absența lui Rodri, accidentat, în linia mediană. După semnarea acordului, el a spus: „Aceasta este oportunitatea perfectă pentru mine în această etapă a carierei mele.

Am 23 de ani și vreau să mă testez în Anglia. Nu există club mai bun decât Manchester City pentru așa ceva. Uitați-vă la echipa pe care o au aici... este incredibil, plin de jucători de talie mondială. Nu există fotbalist în lume care să nu vrea să facă parte din această formație.

Știu reputația pe care o are Pep și abia aștept să lucrez cu el. De fapt, sunt onorat că vrea să joc în echipa lui. Sunt cu adevărat entuziasmat. Vreau doar să-mi cunosc colegii de echipă și staff-ul de aici și apoi vreau să joc în fața fanilor City!”.

Manchester City a cheltuit 210 milioane euro în acest mercato!

Mijlocașul crescut în „La Masia” Barcelonei este a patra achiziție a campioanei Angliei în această iarnă, când a cheltuit practic tot ceea ce economisise în vară, când l-a adus doar pe Savinho (25 milioane euro).

În afara celor 60 de milioane de euro pentru Gonzalez, City a mai cheltuit 75 de milioane (plus cinci la variabile) pentru Omar Marmoush, 40 de milioane (plus 10 în variabile) pentru Abdukodir Khusanov și 35 de milioane de euro pentru Vitor Reis.

Clasamenul din Premier League

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Ilie Bolojan și scenele uitate de timp descoperite în arhiva GSP: în stradă cu suporterii la promovarea-fantomă a unui club de tradiție » Momentul în care a stârnit furia comunității
Superliga
Ilie Bolojan și scenele uitate de timp descoperite în arhiva GSP: în stradă cu suporterii la promovarea-fantomă a unui club de tradiție » Momentul în care a stârnit furia comunității
Răsturnare de situație! FCSB a făcut al doilea transfer al serii » Gigi Becali: „Atât am plătit”
Superliga
Răsturnare de situație! FCSB a făcut al doilea transfer al serii » Gigi Becali: „Atât am plătit”
Cum a fost surprins Gică Popescu la 20 de secunde după ce înlocuitorul fiului său a marcat golul Farului » Dialog în direct cu Radu Naum: „Nu poți să spui asta”
Superliga
Cum a fost surprins Gică Popescu la 20 de secunde după ce înlocuitorul fiului său a marcat golul Farului » Dialog în direct cu Radu Naum: „Nu poți să spui asta”

Victor Rebengiuc, la 92 de ani » Cu ce echipă din Liga 1 a ținut: „Mă duceam la meciuri” + cine a fost „sportivul ideal” al României

Telenovelă fără sfârșit în cazul lui Vasile Mogoș » Plimbat între rivalele din play-off, a luat decizia


Comentarii (3)
Cristi1989
Cristi1989  •  04 Februarie 2025, 10:21

Domnul @concret..este invidios că echipa lui nu are bani de transfer .ori ești fan Barcelona ori Milan ???? dar posibil sa fii Real Madrid ????

.concret
.concret  •  04 Februarie 2025, 10:05

Peste 200 de milioane de euro cheltuite intr-o singura fereastra de trasnfer, cum ramane cu fair-play ul financiar? Manchester City este o plaga pentru acest sport.

21lva
21lva  •  04 Februarie 2025, 09:44

Barça primește 40% din profitul obținut de Porto, nu din suma de transfer

Vezi toate comentariile (3)
Comentează