INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - SHEFFIELD

FOTO Manchester City, în cursă pentru o triplă istorică! „Cetățenii” sunt în finala Cupei Angliei, unde își așteaptă marea rivală

Manchester City - Sheffield/ foto Imago Images +5   FOTO
Manchester City - Sheffield/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 22 aprilie 2023 20:38 / Actualizat sambata, 22 aprilie 2023 20:48

Manchester City a câștigat cu Sheffield United, scor 3-0, în prima semifinală din Cupa Angliei.

• Finala are loc pe 2 iunie, pe Wembley
  • Cealaltă semifinală este Brighton - Manchester United, duminică de la 18:30

La finalul unei reprize în care a avut mingea 80% din timp, City a deschi scorul din penalty. Mahrez a înscris de la 11 metri, în minutul 42. Algerianul a fost one man-show. A dus scorul la 2-0 după o oră de joc, din postură de 1 la 1 cu portarul advers.

Bayern Munchen, prăbușire în 14 minute! Înfrângere cu Mainz și criza bavarezilor se adâncește
BAYERN

Mahrez a pătruns de unul singur printr-o apărare visătoare a lui Sheffield. În minutul 65, a venit și cireașa pe tort. Tot el a înscris cu un șut la lung, la care portarul a ajuns, dar nu a putut scoate mingea din poartă.

Grealish a fost omul cu pasa decisivă. Fără să se vadă foarte mult în joc, Haaland a fost înlocuit cu Foden în minutul 68. „Cetățenii” puteau să mai marcheze pe final, când Julian Alvarez a tras puțin alături.

Manchester City, în luptă pentru 3 trofee

City poate câștiga 3 trofee la finalul sezonului: Cupa Angliei, Champions League și Premier League. Ar fi prima triplă din istoria clubului.

„Cetățenii” sunt în semifinalele Ligii Campionilor, unde dau peste Real Madrid, iar în campionat sunt pe locul doi, la 5 puncte în spatele lui Arsenal, însă cu două meciuri în minus.

Manchester City - Sheffield/ foto: Imago