INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - SHEFFIELD UNITED

Manchester City a reușit victoria cu Sheffield United și a urcat pe locul 3 în Premier League

Articol de - Publicat sambata, 30 decembrie 2023 18:53 / Actualizat sambata, 30 decembrie 2023 19:19

Manchester City s-a impus acasă, cu Sheffield United, scor 2-0. Grație celor 3 puncte obținute în acest meci „cetățenii” au urcat pe locul 3, la doar 2 puncte în spatele liderului, Liverpool.

Sheffield United rămâne în continuare pe ultima poziție în Premier League, cu doar 9 puncte obținute în 20 de etape.

Rodri a deschis scorul în minutul 14 cu un șut din afara careului care s-a dus în colțul din dreapta porții. Julian Alvarez a dublat avantajul formației lui Pep Guardiola după ce a finalizat simplu din interiorul careului mic.

Phil Foden a pasat decisiv la ambele goluri reușite de „cetățeni”. Kevin De Bruyne a fost în premieră în lot, după accidentarea din august, dar nu a prins niciun minut în meciul de astăzi.

Manchester City - Sheffield United 2-0

• Au marcat: Rodri '14, Alvarez '61

Programul complet și rezultatele din Premier League AICI!

Manchester City - Sheffield United, echipele de start:

Manchester City (4-2-3-1): Ederson - Walker, Akanji, Ake, Gvardiol - Kovacic - Rodri - Silva, Foden, Grealish - Alvarez
Rezerve: Bobb, De Bruyne, Dias, Gomez, Hamilton, Lewis, Nunes, Ortega, Phillips
Antrenor: Pep Guardiola

Sheffield United (3-4-2-1): Foderingham - Baldock, Robinson, Trusty - Bogle, Vini Souza, Norwood, Thomas - Slimane, Brooks - Osula
Rezerve: Archer, Brewster, Davies, Larouci, McBurnie, Norrington-Davies, Osborn, Seriki, Traore
Antrenor: Chris Wilder