INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - TOTTENHAM 3-3

Manchester City - Tottenham, o nebunie de meci! Șase goluri, scandal în final

Son / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2023 13:10 / Actualizat duminica, 03 decembrie 2023 21:06

Manchester City și Tottenham au încheiat la egalitate, 3-3, în derby-ul rundei cu numărul 14 în Premier League. Un meci cu porțile deschise, dar și cu un scandal la final, când arbitrul l-a oprit pe Grealish, scăpat pe contraatac, pentru a fluiera un fault prealabil la Haaland

Venită după trei înfrângeri consecutive, Tottenham părea victimă sigură pe Etihad Stadium, în fața campioanei Manchester City. Părea. În cele din urmă, la capătul unui meci nebun, cu 6 goluri, a plecat acasă cu un punct: 3-3.

Sud-coreeanul Son a fost protagonistul primelor 10 minute, în care a marcat două goluri. A deschis scorul pentru Spurs la capătul unei acțiuni personale (6), pentru ca trei minute mai târziu să înscrie în proprie poartă, încercând să respingă un balon!

Amfitrionii au zis „merci” și au luat cu asalt careul lui Tottenham: bară Doku, , gol Foden, 2-1, bară Julian Alvarez. Și în pauză s-a intrat cu 2-1 pe tabelă.

Repriza secundă, la fel de spectaculoasă: Lo Celso, 2-2, Grealish 3-2, înainte ca Dejan Kulusevski să amuțească Etihad Stadium în minutul 90: 3-3!

Apoi, în prelungiri, scandal! Grealish a scăpat singur, pe contraatac, dar arbitrul a oprit jocul pentru un fault comis în prealabil asupra coechipierului Haaland!

Final. Manchester City - Tottenham 3-3

Transfer bombă în Superligă?! Alibec vrea să renunțe la bani ca să nu rateze Euro 2024 » Are o singură echipă în minte!
ROMÂNIA LA EURO 2024

Manchester City - Tottenham, echipele de start

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Gvardiol - Rodri, Akanji - Foden, J. Alvarez, B. Silva, Doku - Haaland
Antrenor: Pep Guardiola

Tottenham: Vicario - Porro, E. Royal, Davies, Udogie - Lo Celso, Bissouma - Johnson, Kulusevski, Gil - Son
Antrenor: Ange Postecoglou

Tottenham vine după 3 înfrângeri la rând în Premier League

Manchester City o întâlnește pe Tottenham după două egaluri la rând în campionat. „Cetățenii” au remizat la Londra cu Chelsea, scor 4-4, și acasă cu Liverpool, scor 1-1.

De cealaltă parte, Tottenham nu se află în cea mai bună înfrângere. Londonezii vin după 3 înfrângeri la rând în campionat. Au pierdut acasă cu Chelsea (1-4) și Aston Villa (1-2) și în deplasare cu Wolves (1-2).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rivalul lui David Popovici a părăsit Satul Olimpic și îi dă dreptate sportivului român » Prim mic iureș la Paris: „Trebuia să facem ceva!”
Jocurile Olimpice
Mourinho a făcut cea mai scumpă achiziție din istoria fotbalului turc! Primul român în top e pe locul 52
Scandal în Ghencea, după golul de 0-2 din FCSB - Oțelul: „De la Steaua să plecați!”

„99% dintre sprinterii olimpici sunt dopați” » Un fost nume mare, trecut prin experiențe grele în închisoare, face declarații care zguduie Jocurile Olimpice

Singurul antrenor care a adus o medalie olimpică înotului masculin românesc despre David Popovici: „Un adevărat fenomen, alții cedează la primul obstacol” + Marea întrebare: „Au o secretomanie ca la ambasadă”