INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - CHELSEA 1-3

MANCHESTER UNITED - CHELSEA 1-3. Finală londoneză în Cupa Angliei! Momente de panică în finalul primei reprize

Chelsea va juca cu Arsenal în prima repriză

Articol de - Publicat duminica, 19 iulie 2020 21:55 / Actualizat duminica, 19 iulie 2020 22:07

Chelsea a câștigat semifinala Cupei Angliei cu Manchester United, scor 3-1, și o va înfrunta pe Arsenal în ultimul act.

• Finala Cupei Angliei, Arsenal - Chelsea, se va disputa pe 1 august, pe Wembley.

Accidentarea gravă suferită de Bailly în prima repriză a făcut ca golul de 1-0 să fie marcat în al unsprezecelea minut de prelungire. Giroud le-a luat fața fundașilor adverși și l-a învins pe De Gea, din pasa lui Azpilicueta. Prima acțiune din repriza secundă a adus o gafă colosală a portarului spaniol. Mount a șutat previzibil din afara careului, dar De Gea a comis-o. Ghinioanele au continuat pentru United. Maguire și-a trimis mingea în propria poartă, în minutul 70, iar golul marcat de Bruno Fernandes din penalty a fost doar unul de onoare.

Panică pe Wembley

Ce ghinion, Eric Bailly! Refăcut după o operație la genunchi, din cauza căreia jucase doar opt meciuri în acest sezon la Man. United, stoperul ivorian a fost titularizat azi, în semifinala Cupei Angliei, cu Chelsea. Mai întâi, s-a lovit cap în cap cu Kurt Zouma, fundașul central al albaștrilor.

Și-a revenit, însă când se apropia sfârșitul primei reprize s-a ciocnit și cu propriul căpitan, Harry Maguire. S-a ridicat, apoi i s-a făcut rău. Paramedicii s-au adunat în jurul său. I-au pus masca de oxigen pe față, i-au fixat gâtul cu un guler cervical și, după aproape 10 minute de îngrijiri la marginea terenului, l-au transportat direct la spital. Maguire a rezistat. Tăiat la cap, acesta a continuat după ce a fost bandajat ca un jucător de rugby.