INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Manchester United - Everton 2-0 » Două penalty-uri au rezolvat partida pentru „diavolii roșii”

Manchester United - Everton, în etapa 28 din Premier League, foto: Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 09 martie 2024 16:25 / Actualizat sambata, 09 martie 2024 16:48

Manchester United a învins-o pe Everton, scor 2-0, în etapa #28 din Premier League. Trupa lui ten Hag nu a avut emoții cu „caramelele” și a rezolvat partida încă din prima repriză, atunci când a beneficiat de două lovituri de la 11 metri.

Programul complet al etapei #28 din Premier League

Partida a debutat cu oaspeții în atac. Amadou Onana (22 de ani) a ratat o șansă importantă de a înscrie încă din minutul 3. Andre Onana (27 de ani) a fost la post și a respins fără probleme.

Motivație suplimentară pentru jucători la Rapid - FCSB! » Cine va fi prezent pe Arena Națională
RAPID - FCSB

Două penalty-uri au decis soarta duelului dintre Manchester United și Everton

În minutul 10, Manchester United a beneficiat de prima lovitură de la 11 metri. James Tarkowski (31 de ani) l-a faultat în careu pe Garnacho (19 ani), iar Bruno Fernandes (29 de ani) a deschis scorul.

Everton a forțat egalarea și a ratat o ocazie imensă în minutul 25. James Garner (22 de ani) a trimis un șut puternic, dar puțin peste poarta apărată de Onana.

Bruno Fernandes putea realiza „dubla” două minute mai târziu, dar șutul său din lovitură liberă a fost respins în forță de Jordan Pickford (30 de ani). Everton și-a mai creat o ocazie importantă în minutul 30, dar tot United a marcat.

În minutul 34, Ben Godfrey (26 de ani), l-a faultat pe același Garnacho, iar de data aceasta Marcus Rashford (26 de ani) a înscris cel de-al doilea gol.

Erik ten Hag, managerul lui Manchester United, foto: Getty

Manchester United a preferat să conserve rezultatul în repriza secundă și i-a lăsat pe cei de la Everton să atace, însă fără rezultat pe tabela de marcaj. Abdoulaye Doucoure (31 de ani) l-a încercat pe Onana în startul reprizei secunde, însă portarul a avut o intervenție extraordinară.

Apoi, Everton și-a mai creat o ocazie abia în minutul 77. Amadou Onana a reușit o foarfecă impresionantă, dar Andre Onana a fost providențial și de această dată.

S-a terminat 2-0 pentru United, care a obținut un succes fără emoții. În urma acestui succes, trupa lui Ten Hag este pe locul 6 în Premier League, cu 47 de puncte, la 8 de Aston Villa, ocupanta ultimului loc ce asigură prezența în grupele UEFA Champions League.

Pentru United urmează sfertul de finală cu Liverpool, de pe teren propriu. Duelul va avea loc pe 17 martie, de la 17:30.

De cealaltă parte, Everton trăiește în continuare periculos. Trupa lui Sean Dyche este pe 16, cu 25 de puncte, însă tremură pentru menținerea în Premier League.

Clasamentul din Premier League

FINAL » Manchester United - Everton 2-0

Manchester United - Everton, echipele de start:

Manchester United (4-2-3-1): Onana - Dalot, Varane, Evans, Lindelof - Mainoo, Casemiro - McTominay, Fernandes, Garnacho - Rashford
Rezerve: Bayindir, Mee - S. Amrabat, Antony, Collyer, Diallo, Eriksen, Kambwala, Ogunneye
Absenți: Mount, Martinez, Malacia, Hojlund, Maguire, Shaw, Martial (accidentați).
Antrenor: Erik ten Hag

Everton (4-4-1-1): Pickford - Godfrey Branthwaite, Tarkowski, Mykolenko - Harrison, Onana, Garner, McNeil - Doucoure - Beto
Rezerve: Virginia - Calvert-Lewin, Chermiti, Coleman, Dobbin, A. Gomes, M. Keane, Patterson, Young
Absenți: Dale Alli, Arnaut Danjuma (accidentați)
Antrenor: Sean Dyche

Stadion: Old Trafford (Manchester)
Arbitru: Simon Hooper

Match Quiz Rapid - FCSB

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul Rapid - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Ofertă incredibilă refuzată de Barcelona » Cine îl curtează pe starul în devenire al campioanei Spaniei!
SPANIA
A intrat direct în Cartea Recordurilor. Ce performanță mondială imensă a egalat liderul din Arabia Saudită!