INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED

FOTO Fanii râd de Manchester United » Cele mai tari meme-uri după umilința din Premier League

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 august 2022 11:56 / Actualizat duminica, 14 august 2022 11:56

După 1-2 cu Brighton, Manchester United a fost umilită în a doua etapă din Premier League, 0-4 cu Brentford.

Elevii lui Erik Ten Hag, antrenorul adus pentru a revitaliza echipa, au avut o prestație dezastruoasă, scorul fiind stabilit încă de la pauză.

După meci, „diavolii” au devenit ținta ironiilor pe internet. Fanii s-au întrecut în glume pe Twitter pe seama lui Manchester United.

FOTO Manchester United, ținta glumelor pe internet

+11 FOTO

Manchester United, umilită de Brentford

Gazdele de la Brentford au început recitalul încă din minutul 10. Dasilva a șutat din afara careului, la colțul scurt, pe jos. De Gea a părut că va interveni fără probleme, doar că portarul spaniol a scăpat incredibil mâna pe sub mâini.

Spaniolul a continuat seria erorilor, cu o nouă gafă în minutul 18. De Gea i-a pasat lui Eriksen, mijlocașul fiind vizibil presat de un adversar. Danezul a pierdut mingea în careul de 16 metri, iar Jensen a marcat cu un șut plasat.

Brentford nu s-a oprit și a dus scorul la 3-0, în minutul 30. Același De Gea a ieșit haotic pe o centrare din corner, Toney a trimis cu capul în fața porții, de unde Ben Mee a trimis în poarta lăsată liberă de portarul spaniol.

De Gea nu a mai avut însă nicio vină 5 minute mai târziu, când Mbeumo a dus scorul la 4-0. Atacantul lui Brentford a marcat din postură de 1 la 1 cu portarul, după o pasă primită din lateral de la Toney.

A fost prima dată în istoria Premier League când Manchester United a primit 4 goluri în prima repriză, la un meci din deplasare. „Diavolii” au bifat această bornă negativă doar la două meciuri de acasă:

• Manchester United - Tottenham 1-4 la pauză (final 1-6), 04.10.2020
  • Manchester United - Liverpool 0-4 la pauză (final 0-5), 24.10.2021