INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED

Probleme la United! O vedetă vrea să plece de la club după umilința cu City

Manchester City a învins-o fără emoții pe Manchester United, scor 4-1, în etapa #28 din Premier League, iar probleme continuă pentru „diavoli”. Marcus Rashford (24 ani) este nemulțumit la United și își dorește să plece.

Articol de GSP - Publicat luni, 07 martie 2022 14:22 / Actualizat luni, 07 martie 2022 14:38

Internaționalul englez a fost accidentat la începutul sezonului, dar în momentul în care a revenit, prestațiile sale au dezămăgit, iar antrenorul Ralf Rangnick nu i-a oferit minutele pe care și le-ar fi dorit.

Marcus Rashford ar putea pleca de la Manchester United

Nemulțumit atât de statutul său la echipă, cât și de rezultatele sub așteptări ale echipei, Rashford ar putea părăsi gruparea de pe Old Trafford chiar în vară, anunță Fabrizio Romano, celebru jurnalist italian.

Dacă relația dintre fotbalist și club nu se îmbunătățește, United l-ar putea pierde gratis. Englezul mai are contract doar până în vara lui 2023.

Manchester City - Manchester United 4-1

Manchester City a surclasat-o pe Manchester United, scor 4-1, în etapa #28 din Premier League. Cristiano Ronaldo nu a făcut parte din lotul „diavolilor”, fiind accidentat.

Gazdele au început perfect meciul, deschizând scorul încă din minutul 5. De Bruyne a finalizat perfect, după o centrare a lui Bernardo Silva.

Belgianul a fost aproape de „dublă” în minutul 17, dar șutul său cu piciorul stâng a fost apărat cu greu de De Gea. Sancho, fost junior la Manchester City, a reușit egalarea la finele unei faze superbe, în minutul 22. Englezul a driblat fără emoții un adversar, apoi a șutat perfect la colțul lung, din afara careului. Spectacolul a continuat pe Etihad, iar De Bruyne a reușit să marcheze din nou, în minutul 27.

Inițial, șutul lui Foden a fost blocat de De Gea, iar în urma unui meleu în careu, mingea a ajuns la De Bruyne. Jucătorul „cetățenilor” a marcat fără emoții. În minutul 35, meciul a fost oprit din cauza unei urgențe medicale în tribună. Partida s-a reluat însă 3 lungimi mai târziu.

„Cetățenii” au dominat teritorial în debutul reprizei secunde, dar nu au reușit să își creeze ocazii. Prima șansă a reprizei a venit abia în minutul 69, când Mahrez a și reușit să marcheze pentru 3-1. Algerianul a marcat în urma unui corner, cu piciorul, după centrarea lui De Bruyne.

De Gea a ieșit din nou la rampă, în minutul 74. Spaniolul a respins șutul lui Mahrez din careu. Algerianul a reușit „dubla” în prelungiri. Golul a fost validat după consultarea VAR, după ce inițial fusese anulat pe motiv de offside.

Manchester City rămâne lider în Premier League, cu 69 de puncte. Liverpool este echipa de pe locul 2, cu 63 de puncte, dar cu un meci în minus. „Diavolii” rămân pe poziția a cincea, cu 47 de puncte.

PSG a pus ochii pe un star din Serie A! Pe cine sunt dispuși parizienii să plătească 100 de milioane de euro în vară

PSG este gata să renunțe la o vedetă pentru a face loc unui star de la Barcelona