INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

L-a îndulcit înainte de Galatasaray - Gaziantep, apoi i-a furat punctele » Ce cadou i-a dus Șumudică lui Fatih Terim

Marius Șumudică a smuls un egal pe terenul lui Galatasaray // foto: Facebook @ Gaziantep Futbol Kulubu

Articol de GSP - Publicat luni, 22 iunie 2020 20:04 / Actualizat luni, 22 iunie 2020 20:36

Marius Șumudică (49 de ani), antrenor la Gaziantep, a dezvăluit faptul că înainte de meciul echipei sale cu Galatasaray (scor 3-3), i-a oferit baclava lui Fatih Terim (66), tehnicianul echipei din Istanbul.

Românul a fost euforic la finalul meciului care a durat 115 minute, în care echipa sa a egalat în minutul 90+14! Șumi a dezvăluit că înainte de meci i-a oferit „împăratului” Fatih Terim o cutie de baclava, cel mai popular desert al Turciei. La final, însă, cei doi nu au mai dat ochii.

„Înainte de meci eram tovarăşi, i-am dus baclavale. După, nu ne-am mai văzut. Până la urmă e de înţeles pentru că acest egal e posibil să fi scos Galata din lupta pentru titlu. I-am prins într-o situaţie specială, fără spectatori, care părerea mea că reprezintă 30 la sută din echipa lor”, a declarat Șumudică potrivit digisport.ro.

„A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din viaţa mea. Am trăit momente fantastice, bară, trei ocazii mari, nu mai ştiau ce să facă. Am avut un gol senzaţional, din foarfecă marcat de Kayode, dar arbitrul a întors faza la colţul terenului nostru pentru un fault. Maxim? Foarte, foarte bine. La fel şi Toşca” - Marius Șumudică, antrenor Gaziantep

Galatasaray - Gaziantep 3-3

Gaziantep a reușit să plece neînvinsă de pe terenul lui Galatasray, remizând, scor 3-3, cu echipa antrenată de Fatih Terim. Meciul nu a fost lipsit de evenimente: a doua repriză a fost prelungită cu 15 minute, iar golul egalizator a venit din partea internaționalului român Alex Maxim, în minutul 90+14!

După acest rezultat, Gaziantep este pe locul 9 în clasament (34 de puncte), în timp ce Galatasaray ocupă poziția a 4-a (51 de puncte). Acesta este al doilea gol consecutiv înscris de Maxim pentru Gaziantep, după cel reușit contra lui Ankaragucu, de asemenea dintr-o lovitură de la 11 metri.

VIDEO. Bogdan Andone povestește două episoade amuzante alături de cumnatul său, Marius Șumudică

Citește mai multe știri despre fotbalul din Turcia:

Marius Șumudică, euforic după egalul spectaculos cu campioana Turciei: „N-am văzut-o niciodată aşa pe Galata!”

„DDB”, varianta Turcia: fanii lui Fenerbahce strâng bani prin SMS pentru transferul lui Mesut Ozil!