INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CM FOTBAL FEMININ

Megan Rapinoe, cea mai valoroasă jucătoare de la Mondial, e categorică: „Nu poți câștiga o mare competiție fără homosexuali în echipă. E dovedit științific”

Articol de - Publicat luni, 08 iulie 2019 12:21

Megan Rapinoe, campioana lumii a doua oară consecutiv cu SUA și MVP-ul turneului final, a fost una dintre cele 38 de jucătoare gay de la Mondial, cinci fiind americance.

Megan Rapinoe și-a sărbătorit cei 34 de ani în mijlocul naționalei americane, cucerind încă un trofeu. A devenit a doua oară la rând campioana lumii, după ce a cucerit și titlul olimpic în 2012. A fost golgeterul CM (6 reușite, la egalitate cu colega sa Alex Morgan și cu englezoaica White) și MVP la turneul final organizat de Franța.

Prietena ei e baschetbalistă

Atacantul lui Reign FC nu ezită să vorbească atunci când nu-i place ceva sau când vrea să promoveze o cauză. Îl atacă mereu cu tacklinguri agresive pe Donald Trump, anunțând că nu se va duce la Casa Albă pentru întâlnirea cu președintele, și nu se sfiește să ridice vocea pentru LGBT: „Nu poți câștiga o mare competiție fără homosexuali în echipă. Nu s-a întâmplat niciodată. E dovedit științific”.

Rapinoe, prietena baschetbalistei Sue Bird, este una dintre cele 38 de jucătoare de la Mondial care au declarat că sunt gay. „Sunt motivată de oamenii care se bat pentru aceleași lucruri ca mine”, spune ea. 

„Sportul e ultimul bastion al homofobiei”

L'Équipe a readus în atenție interviul dat de fotbalistă revistei Out în 2012. „În sportul feminin, dacă ești lesbiană, sunt șanse mari să se afle repede în echipă. E un mediu spiritual foarte deschis. La bărbați, nu se întâmplă la fel. E trist", afirma Rapinoe la acea vreme. Un an mai târziu, după ce se transfera la Olympique Lyon, susținea că "sportul este unul dintre ultimele bastioane ale homofobiei”. 

În actualul lot SUA, cinci sunt gay: Rapinoe, Adriana Franch, Tierna Davidson, Ali Krieger și Ashlyn Harris. Ultimele două, împreună de zece ani, se vor căsători în curând.

6,9%la sută dintre jucătoarele de la CM 2019 au dezvăluit că sunt gay (38 din 552); la precedentul Mondial, procentul era de 2,7% (15 din 552)

„Aceasta a fost cel mai bun Mondial feminin din istorie”

La sfârșitul competiției, Gianni Infantino, președintele FIFA, a declarat încântat: „Ceva s-a întâmplat la acest turneu final. A fost cel mai bun Mondial din istorie. Emoționant, fenomenal”. CM 2019 a fost transmis de 67 de posturi de televiziune din lumea întreagă (față de 37 la CM 2015) și a depășit milionul de spectatori: 1.131.312 au asistat în total la cele 52 de meciuri.

Cifrele CM 2019

- 24 de echipe 
- 52 de meciuri 
- 146 de goluri marcate 
- 2,81 goluri pe meci 
- 1.131.312 spectatori în total

Propunerile FIFA pentru fotbalul feminin

- 32 de echipe la viitorul Mondial (2023); în prezent sunt 24; 
- Premii dublate la următorul turneu final: de la 30 la 60 de milioane $; 
- Investiții dublate: de la 500 de milioane la un miliard de dolari; 
- Lansarea unui Mondial al Cluburilor, ca la masculin; 
- Liga Mondială feminină, de tipul Ligii Națiunilor.

Vezi și: VIDEO Americancele s-au dezlănțuit la vestiare! Au sărbătorit titlul mondial cu șampanie, bere, muzică și dansuri provocatoare! 
 

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
S-a dat în spectacol cu Marcos Baghdatis pe arena Margaret Court de la Australian Open!
Tenis
S-a dat în spectacol cu Marcos Baghdatis pe arena Margaret Court de la Australian Open!
Benfica mai avea nevoie de un gol, portarul Trubin trăgea de timp în minutul 90+5! Explicația lui Jose Mourinho
Liga Campionilor
Benfica mai avea nevoie de un gol, portarul Trubin trăgea de timp în minutul 90+5! Explicația lui Jose Mourinho
Surpriza uriașă din Alanya: ce am găsit acasă la Ianis Hagi » „Prințul” captiv în raiul pensionarilor
Stranieri
Surpriza uriașă din Alanya: ce am găsit acasă la Ianis Hagi » „Prințul” captiv în raiul pensionarilor
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (16)
mihai1818
mihai1818  •  08 Iulie 2019, 15:45

Cum era daca declara cineva " Nu poti castiga un campionat mondial CU homosexuali in echipa" ???!!! Era exclus din lot, amenzi, in trei zile dadea post pe facebook ca s a inteles gresit, ca ii pare rau, ca respecta orice orientare sexuala, ca are prieteni homosexuali, etc. Asta-i nivelul... societatilor progresiste. Corectitudinea politica (va) duce la dictatura si extremism.

iobica
iobica  •  08 Iulie 2019, 14:16

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

enigmaticul
enigmaticul  •  08 Iulie 2019, 22:08

Auzi la ea ”nu poți câștiga o mare competiție fără homosexuali în echipă”, femeie ești dusă. Uitați-vă ce față are, nu pare nici barbat dar nici femeie. Cam ăsta este viitorul omenirii. Oameni care nu se regăsesc, nu stiu cine sunt și ce vor.

Vezi toate comentariile (16)
Comentează