INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CM UNDER 17

Mexicanul Terminator! Julio Gomez a învins de unul singur Germania deşi a jucat cu capul spart

Momentul accidentării lui Gomez

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 iulie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 08 iulie 2011 20:21

Julio Gomez, 16 ani şi 1,68 metri înălţime, este noul erou al Mexicului. Atacantul i-a venit de hac Germaniei aproape de unul singur în semifinala de la Torreon (3-2), chiar dacă a jucat ultimul sfert de oră cu capul spart.

După ce-a deschis scorul (3), Gomez s-a lovit la cap în minutul 76, în duel cu Yesil, chiar în momentul în care gazdele i-au egalat pe nemţi la doi direct din corner. Cu toate că a sîngerat puternic şi a ieşit pe targă, avînd nevoie de 6 minute de îngrijiri, el a insistat să revină pe teren. Şi-a marcat golul victoriei în ultimele secunde, printr-o foarfecă demnă de Messi. În finală, Mexicul va întîlni Uruguayul, învingătoarea Braziliei (3-0).