INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MILAN - JUVENTUS 4-2

Nici Sarri nu înțelege căderea lui Juventus: „O oră de clasă mondială. Apoi, beznă!”

Juventus a pierdut cu AC Milan, scor 2-4 // Sursă foto: Getty +20   FOTO
Juventus a pierdut cu AC Milan, scor 2-4 // Sursă foto: Getty

Articol de - Publicat miercuri, 08 iulie 2020 11:38 / Actualizat miercuri, 08 iulie 2020 11:43

AC Milan - Juventus 4-2. Campioana a primit trei goluri în 5 minute și 21 de secunde, după ce a condus cu 2-0 pe „San Siro”. Maurizio Sarri (61 de ani), antrenorul oaspeților, își liniștește jucătorii: „Să nu facem o tragedie”.

Juventus ar fi putut profita de noul eșec al lui Lazio, s-ar fi distanțat la 10 puncte cu a 8-a victorie consecutivă în Serie A. I-a fost imposibil, deși a condus cu 2-0 imediat după pauză.

A treia oară în istorie

A luat patru goluri (premieră în acest sezon), trei în 5 minute și 21 de secunde. Mai rău i se întâmplase doar de două ori în istorie, notează Gazzetta dello Sport:

• 3 minute și 40 de secunde, în 1982-1983. De la 2-0 la 2-3 în derbyul cu Torino;
  • 4 minute, în 2013-2014. De la 2-0 la 2-3 în fața Fiorentinei (s-a încheiat tot 2-4).

„Fizic și psihic e dificil pentru toți"

Nimeni nu a înțeles nimic la bianconeri, nici măcar antrenorul. „Am făcut 60 de minute de clasă mondială, apoi, dintr-o dată, beznă!", a declarat Maurizio Sarri.

„Blackout în plin control al meciului". Îi liniștește însă pe jucători: „Să nu facem o tragedie, să nu căutăm vinovați. Asemenea blackouturi pot apărea în această perioadă, și alte echipe au pățit-o. Fizic și psihic e dificil pentru toți".

Vine Atalanta

Urmează alt meci foarte greu, poate și mai greu. Cu Atalanta, revelația ultimelor două sezoane, care are zece succese consecutive în toate competițiile și vrea locul 3 în Italia. La fel ca anul trecut.

Cine-l oprește pe Cristiano Ronaldo?

La 35 de ani, Cristiano Ronaldo continuă să marcheze ca un automat. Al 5-lea meci în șir de campionat în care punctează la Juventus într-un sezon mult mai bun decât cel precedent: 26 de goluri în 27 de partide în Serie A, 30 de reușite în 39 de jocuri în toate competițiile. Numai în 2020 are 18 goluri în 18 întâlniri.

Rezumatul VIDEO al meciului Milan – Juventus 4-2

FOTO Cele mai tari imagini din meciul Milan – Juventus 4-2