INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »   NAPOLI - GENOA 1-1

Napoli - Genoa 1-1 // VIDEO Reflexul de senzație al lui Ionuț Radu a dat startul revenirii! Genoa, egal nesperat pe terenul lui Napoli

Napoli - Genoa 1-1 // Reuters +4   FOTO
Napoli - Genoa 1-1 // Reuters

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2019 23:33

Napoli, deja deconectată de la lupta cu Juventus la titlu, s-a încurcat pe teren propriu cu Genoa, formația românului Ionuț Radu. S-a terminat 1-1, iar napolitanii sunt la nu mai puțin de 20 de puncte de liderul Juventus, situație rușinoasă pentru gruparea de pe Stadion San Paolo.

Napoli a dominat prima repriză și a deschis scorul în minutul 34, când Mertens l-a învins pe Ionuț Radu cu un șut superb de la aproximativ 25 de metri.

Click aici pentru statistici de la meci

Portarul titular din poarta naționalei U21 a fost salvatorul oaspeților în prelungiri, când a intervenit excelent la ocazia lui Callejon.

Intervenția lui Ionuț Radu a fost de bun augur pentru Genoa, care a egalat  tot în prelungiri, prin Lazovic, acesta punctând după pasa lui Pandev.

S-a terminat 1-1, după o repriză secundă în care Napoli a atacat în permanență, fără rezultate însă pe tabela de marcaj.

ionut radu +5 FOTO

Vlad Chiricheș a fost rezervă la Napoli, fără ca tehnicianul Carlo Ancelotti să apeleze însă la serviciile sale.

Napoli e pe locul secund, cu 64 de puncte, napolitanii fiind la 20 de puncte distanță de Juventus, care are șanse mari să devină campioană în Serie A pentru a opta oară la rând. Genoa e pe locul 14, cu 34 de puncte. (Vezi aici clasamentul actualizat din Serie A!)

FINAL » Napoli - Genoa 1-1
Au marcat: Mertens '34 / Lazovic '45+3

Click AICI pentru LIVE + statistici

VIDEO cu golurile și intervenția lui Ionuț Radu de la 0-1

ECHIPE de start:

NAPOLI: Meret - Malcuit, Maksimovic, Koulibaly, Ghoulam - Verdi, Allan, Ruiz, Zielinski - Milik, Mertens
Rezerve: Karnezis, Ospina Callejon, Chiricheș, Hysaj, Insigne, Luperto, Ounas, Rui, Younes
Antrenor: Carlo Ancelotti

GENOA: I. Radu - Biraschi, Gunter, Criscito - Pereira, Sturaro, Veloso, Bessa, Lazovic - Pandev, Kouame
Rezerve:
Marchetti, Jandrei, Favili, Lakicevic, Lapadula, Lerager, Mazzitelli, Pezzella, Radovanovic, Rolon, Sanabria
Antrenor: Cesare Prandelli

Vezi AICI clasamentul complet din Serie A

Vezi AICI etapa completă din Serie A

vezi și:

FOTO Deznodământul se amână! PAOK, victorie la scor de neprezentare + care e singura condiție pentru a câștiga campionatul